Trwa ładowanie...
d194jkg

Członkowie Fed podzieleni w ocenach, czy dalszy program stymulujący gospodarkę będzie potrzebny -

12.07. Waszyngton (PAP/Internet) - Członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) nie mogli zgodzić się, czy dalszy program stymulujący gospodarkę będzie potrzebny, jeśli...

d194jkg
d194jkg

12.07. Waszyngton (PAP/Internet) - Członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) nie mogli zgodzić się, czy dalszy program stymulujący gospodarkę będzie potrzebny, jeśli perspektywy wzrostu gospodarczego USA będą pozostawać słabe - wynika z raportu z ostatniego posiedzenia Fedu.

"Kilku członków FOMC zauważyło, że, w zależności od tego, jak będą ewoluować warunki gospodarcze, komitet być może będzie musiał rozważyć wprowadzenie dodatkowych bodźców monetarnych, szczególnie, jeśli wzrost gospodarczy utrzymywałby się na zbyt niskim poziomie, by znacząco zmniejszyć stopę bezrobocia w średnim terminie" - napisano w raporcie z posiedzenia Fedu w dniach 21 i 22 czerwca.

"Z drugiej strony, kilku członków było zdania, że wzrost ryzyk inflacyjnych sugeruje, iż warunki ekonomiczne mogą ewoluować w taki sposób, który uzasadniałby podjęcie kroków w kierunku rezygnacji z akomodacji polityki [monetarnej - PAP] szybciej niż jest to obecnie oczekiwane" - zaznaczono w dokumencie.

Z minutes z posiedzenia Fed wynika, że podział członków komitetu częściowo wynikał z wątpliwości dotyczących efektywności dostępnych im narzędzi polityki monetarnej.

d194jkg

"Kilku uczestników spotkania wyraziło niepewność, co do skuteczności polityki monetarnej w obecnych warunkach, jednak nie osiągnięto porozumienia w kwestii implikacji, jakie niesie to dla przyszłej polityki" - czytamy w raporcie.

Raport pokazuje, że wszyscy członkowie Fed prócz jednego zgodzili się, co do sekwencji wychodzenia z rekordowo wysokiego pakietu stymulującego. Dyskusja na ten temat była jednak częścią "rozważnego planowania" i nie oznacza ona, że wyjście z tego pakietu nastąpi szybko.

Komitet FOMC ustali "ramy czasowe i tempo normalizacji polityki" - napisano w dokumencie.

"Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie zakończenie reinwestowania części lub całości płatności sumy nominalnej z papierów znajdujących się w portfelu Fedu" - dodano.

d194jkg

Większość członków Fed uważa, że wzrost inflacji okaże się "przejściowy" i że w średnim terminie inflacja będzie "przytłumiona pod warunkiem, że ceny surowców nie będą kontynuować gwałtownych wzrostów, a długoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostaną stabilne."

Członkowie Fedu odnowili swoje zapewnienie o utrzymaniu stóp procentowych na "wyjątkowo niskim poziomie" przez "wydłużony okres czasu".

Kilku członków było zdania, że "wzrost ryzyka inflacyjnego może sugerować, iż warunki gospodarcze mogą rozwinąć się w kierunku, który gwarantowałby podjęcie mniej akomodacyjnych kroków wcześniej niż tego poprzednio oczekiwano".

Następne posiedzenie Fed, na którym zapadnie decyzja o stopach procentowych, odbędzie się 9 sierpnia. (PAP)

pje/ osz/

d194jkg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d194jkg