Członkowie rady nadzorczej ZUS oficjalnie nominowani
Członkowie nowej rady nadzorczej Zakładu
Ubezpieczeń Społecznych otrzymali oficjalne nominacje. Prezes ZUS
Paweł Wypych zapowiada, że nowa rada będzie korzystała z prawa do
inicjatywy ustawodawczej. Główne wyzwania ZUS to reforma struktury
terenowej oraz przygotowanie do wypłat emerytur z OFE.
06.09.2007 | aktual.: 06.09.2007 18:56
O nominacjach poinformował podczas spotkania w centrali ZUS wicepremier Przemysław Gosiewski. Podkreślił on, że przed ZUS stoi wyzwanie zreformowania ubezpieczeń społecznych. Zapowiedział, że do końca września Rada Ministrów chce przyjąć projekty ustaw o nowym systemie naliczania rent oraz o wypłacie emerytur z II filara (OFE)
.
_ Chcemy, aby ustawa o wypłacie emerytur z OFE została uchwalona do końca roku, prawdopodobnie już przez nowy parlament, ponieważ ZUS musi mieć co najmniej 12 miesięcy na przygotowanie się do wdrożenia tej ustawy _- powiedział Gosiewski (pierwsze wypłaty z OFE mają nastąpić w styczniu 2009 r.).
Wicepremier przypomniał, że rząd zdecydował o przedłużeniu o rok obecnie obowiązujących przepisów o wcześniejszych emeryturach.
_ To ostatnie przedłużenie. Jest wola, aby od 2009 r. były już nowe rozwiązania o emeryturach pomostowych _ - zadeklarował Gosiewski. Podkreślił, że obecnie przygotowany projekt "jest dobry" i będzie podstawą konsultacji społecznych, a rząd chciałby, aby trafił do Sejmu do połowy przyszłego roku. Wicepremier podkreślił, że jest to decyzja wymuszona sytuacją w parlamencie, ponieważ obecnie nie udałoby się uchwalić ustawy ze względu na sytuację w Sejmie i "okres wyborczy, który nie jest dobry na konsultacje społeczne".
Kadencja poprzedniej rady skończyła się w lipcu tego roku. W skład nowej rady weszło czterech reprezentantów rządu: Małgorzata Sadurska (przewodnicząca), Maria Stacewicz, Ewa Kosowska, Józefa Hrynkiewicz; czterech reprezentantów pracodawców: Andrzej Węglarz (Konfederacja Pracodawców Polskich), Tadeusz Kliś (Związek Rzemiosła Polskiego), Jeremi Mordasewicz (Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan"), Wojciech Nagel (Związek Pracodawców Business Centre Club); trzech przedstawicieli związków zawodowych: Wiesława Taranowska (wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych), Jerzy Półtorak (NSZZ "Solidarność"), Tadeusz Chwałka (Forum Związków Zawodowych) a także przedstawiciel Polskiego Związku Emerytów, Rencistów Inwalidów - Jadwiga Reinstein.
Podczas czwartkowego spotkania prezes Wypych poinformował, że z funduszy unijnych zostaną dofinansowane trzy projekty dotyczące informatyzacji ZUS na łączną sumę 78 mln euro. Dodał, że pozwoli to w przyszłości na "wzmocnienie pozycji ZUS" i umożliwienie "szukania nowych rozwiązań" jeżeli chodzi o obsługę informatyczną ZUS, na którą do końca 2009 r. ma umowę firma Prokom.
Także wicepremier Gosiewski podkreślił, że ZUS musi mieć własny niezależny system informatyczny, a nie być uzależniony od jednej firmy.