Trwa ładowanie...

Czternasta emerytura. Maląg: wypłata w czwartym kwartale

W czwartym kwartale tego roku będzie wypłacana czternasta emerytura – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podkreśliła, że trwa już wypłata trzynastej emerytury, na którą przeznaczono w tym roku ponad 13 mld zł.

"Jesienią czternasta emerytura będzie wypłacana. Niedługo już wyjdziemy z tym projektem do parlamentu" - zapewniła szefowa resortu rodziny Marlena Maląg "Jesienią czternasta emerytura będzie wypłacana. Niedługo już wyjdziemy z tym projektem do parlamentu" - zapewniła szefowa resortu rodziny Marlena Maląg Źródło: PAP, fot: Rafa� Guz
d239zw0
d239zw0

- Tak jak to zostało zapowiedziane, w tym roku przygotowujemy także wypłaty czternastej emerytury, która będzie wypłacana w czwartym kwartale 2022 r. – powiedziała minister Maląg. - Jesienią czternasta emerytura będzie wypłacana. Niedługo już wyjdziemy z tym projektem do parlamentu – dodała.

ZUS wypłaca trzynastki

Minister rodziny i polityki społecznej przypomniała jednocześnie, że 1 kwietnia ruszyła kolejna, czwarta już wypłata trzynastej emerytury, przy czym dotąd otrzymało ją, w terminie swego świadczenia, ponad 1 mln osób.

- To jest ponad 1 mld 200 mln zł, a cała trzynasta emerytura w tym roku to ponad 13 mld zł – podkreśliła Maląg.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Skąd pieniądze na "trzynastkę" i "czternastkę", skoro nie sa uwzględnione w budżecie na 2020 rok? To się da skonstruować

Zgodnie z ustawą trzynastki są wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie.

d239zw0

W 2022 r. jest to 1338,44 zł brutto. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie trzynastki.

Trzynastka bez podatku

Ministerstwa Finansów zwolniło trzynastki z podatku. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł, a zatem trzynastka netto wyniesie 1217,98 zł.

Zgodnie z przepisami, trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

d239zw0

W 2022 r. emerytury i renty wzrosły o 7 proc. W tej sytuacji kwota minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty socjalnej wzrosła do 1338,44 zł, czyli o prawie 90 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d239zw0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d239zw0