Trwa ładowanie...

Czternasta emerytura niezagrożona. Wiceminister pracy zdradza, ile otrzymają seniorzy

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z "Super Expressem" zapewnił, że do emerytów trafi "czternastka" w 2021 roku. Na wypłatę emerytury nie wpłynie trwający kryzys.

Stanisław Szwed (na zdjęciu) potwierdza, że do emerytów trafi "czternastka".Stanisław Szwed (na zdjęciu) potwierdza, że do emerytów trafi "czternastka".Źródło: money.pl, fot: money.pl
d484oew
d484oew

"Czternastka" trafi do seniorów w 2021 roku - zapewnił Stanisław Szwed. Świadczenie będzie w wysokości 1300 złotych.

- Mam nadzieję, że będzie to 1300 złotych brutto, a jeśli finanse pozwolą, "czternastka" będzie także w kolejnych latach - powiedział wiceminister w rozmowie z "SE".

Jednak polityk dodał, że czternasta emerytura nie trafi do wszystkich, którzy pobierają "trzynastkę". W przypadku "czternastki" bowiem będzie obowiązywać próg dochodowy ustalony na poziomie 2900 złotych.

Zobacz: Dodatek solidarnościowy. Młodzi ponieśli największy koszt kryzysu covidowego

Tylko osoby dostające emeryturę do wysokości tego progu będą mogły liczyć na wypłatę pełnej "czternastki". Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co piąty senior w Polsce ma więcej niż 2,9 tys. złotych brutto co miesiąc. Money.pl szacuje z kolei, że dokładnie 22 proc. emerytów pobiera świadczenie powyżej tego progu.

d484oew

To oznacza, że na pełną "czternastkę" nie załapie się blisko 2 mln seniorów. Jednak osoby, które nieznacznie przekraczają próg, nie stracą prawa do choćby częściowego świadczenia. W przypadku wypłat czternastej emerytury będzie obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę".

Oznacza to, że jeżeli dochód brutto dla przykładu wynosi 3 tys. złotych, to emeryt dostanie 1200 złotych "czternastki" (przy założeniu, że jej wysokość wyniesie 1300 złotych). Przekracza bowiem próg dochodowy o 100 złotych. O tyle też zostanie pomniejszona wysokość świadczenia.

Zgodnie z tą zasadą na czternastą emeryturę mogą liczyć wszyscy seniorzy, którzy miesięcznie mają dochód niższy niż 4200 złotych brutto.

d484oew

Trzynasta emerytura (również w wysokości 1300 złotych) trafi na konta seniorów w maju. Natomiast "czternastka" - jeżeli parlament przyjmie odpowiednią ustawę - w listopadzie 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d484oew
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d484oew