Trwa ładowanie...
diju1nf

Czternasta emerytura niezagrożona. Wiceminister pracy zdradza, ile otrzymają seniorzy

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z "Super Expressem" zapewnił, że do emerytów trafi "czternastka" w 2021 roku. Na wypłatę emerytury nie wpłynie trwający kryzys.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stanisław Szwed (na zdjęciu) potwierdza, że do emerytów trafi "czternastka".
Stanisław Szwed (na zdjęciu) potwierdza, że do emerytów trafi "czternastka". (money.pl, Fot: money.pl)
diju1nf

"Czternastka" trafi do seniorów w 2021 roku - zapewnił Stanisław Szwed. Świadczenie będzie w wysokości 1300 złotych.

- Mam nadzieję, że będzie to 1300 złotych brutto, a jeśli finanse pozwolą, "czternastka" będzie także w kolejnych latach - powiedział wiceminister w rozmowie z "SE".

Jednak polityk dodał, że czternasta emerytura nie trafi do wszystkich, którzy pobierają "trzynastkę". W przypadku "czternastki" bowiem będzie obowiązywać próg dochodowy ustalony na poziomie 2900 złotych.

diju1nf

Zobacz: Dodatek solidarnościowy. Młodzi ponieśli największy koszt kryzysu covidowego

Tylko osoby dostające emeryturę do wysokości tego progu będą mogły liczyć na wypłatę pełnej "czternastki". Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co piąty senior w Polsce ma więcej niż 2,9 tys. złotych brutto co miesiąc. Money.pl szacuje z kolei, że dokładnie 22 proc. emerytów pobiera świadczenie powyżej tego progu.

Czytaj: Lidl w Kielcach będzie odbudowany. Potwierdza to biuro prasowe firmy

diju1nf

To oznacza, że na pełną "czternastkę" nie załapie się blisko 2 mln seniorów. Jednak osoby, które nieznacznie przekraczają próg, nie stracą prawa do choćby częściowego świadczenia. W przypadku wypłat czternastej emerytury będzie obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę".

Oznacza to, że jeżeli dochód brutto dla przykładu wynosi 3 tys. złotych, to emeryt dostanie 1200 złotych "czternastki" (przy założeniu, że jej wysokość wyniesie 1300 złotych). Przekracza bowiem próg dochodowy o 100 złotych. O tyle też zostanie pomniejszona wysokość świadczenia.

Sprawdź: Podatki nie wzrosną? Zatem dlaczego w 2021 r. zapłacimy kilkaset złotych więcej?

Zgodnie z tą zasadą na czternastą emeryturę mogą liczyć wszyscy seniorzy, którzy miesięcznie mają dochód niższy niż 4200 złotych brutto.

Trzynasta emerytura (również w wysokości 1300 złotych) trafi na konta seniorów w maju. Natomiast "czternastka" - jeżeli parlament przyjmie odpowiednią ustawę - w listopadzie 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

diju1nf

Podziel się opinią

Share
diju1nf
diju1nf