Czternasta emerytura niezagrożona. Wiceminister pracy zdradza, ile otrzymają seniorzy
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z "Super Expressem" zapewnił, że do emerytów trafi "czternastka" w 2021 roku. Na wypłatę emerytury nie wpłynie trwający kryzys.
27.08.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:44
"Czternastka" trafi do seniorów w 2021 roku - zapewnił Stanisław Szwed. Świadczenie będzie w wysokości 1300 złotych.
- Mam nadzieję, że będzie to 1300 złotych brutto, a jeśli finanse pozwolą, "czternastka" będzie także w kolejnych latach - powiedział wiceminister w rozmowie z "SE".
Jednak polityk dodał, że czternasta emerytura nie trafi do wszystkich, którzy pobierają "trzynastkę". W przypadku "czternastki" bowiem będzie obowiązywać próg dochodowy ustalony na poziomie 2900 złotych.
Tylko osoby dostające emeryturę do wysokości tego progu będą mogły liczyć na wypłatę pełnej "czternastki". Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co piąty senior w Polsce ma więcej niż 2,9 tys. złotych brutto co miesiąc. Money.pl szacuje z kolei, że dokładnie 22 proc. emerytów pobiera świadczenie powyżej tego progu.
To oznacza, że na pełną "czternastkę" nie załapie się blisko 2 mln seniorów. Jednak osoby, które nieznacznie przekraczają próg, nie stracą prawa do choćby częściowego świadczenia. W przypadku wypłat czternastej emerytury będzie obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę".
Oznacza to, że jeżeli dochód brutto dla przykładu wynosi 3 tys. złotych, to emeryt dostanie 1200 złotych "czternastki" (przy założeniu, że jej wysokość wyniesie 1300 złotych). Przekracza bowiem próg dochodowy o 100 złotych. O tyle też zostanie pomniejszona wysokość świadczenia.
Zgodnie z tą zasadą na czternastą emeryturę mogą liczyć wszyscy seniorzy, którzy miesięcznie mają dochód niższy niż 4200 złotych brutto.
Trzynasta emerytura (również w wysokości 1300 złotych) trafi na konta seniorów w maju. Natomiast "czternastka" - jeżeli parlament przyjmie odpowiednią ustawę - w listopadzie 2021 roku.