Czy atrakcyjnym fizycznie osobom jest łatwiej znaleźć pracę? - raport z ankiety
Wydawałoby się, że wygląd zewnętrzny nie powinien decydować o wyniku rekrutacji, ale czy tak jest naprawdę? Na pewno niektóre zawody wymagają więcej w tej kwestii od innych. Trudno wyobrazić sobie na przykład, aby jakaś firma wolała zatrudnić niezbyt atrakcyjne hostessy od zdecydowanie ładniejszych kandydatek.
17.07.2006 | aktual.: 17.07.2006 12:00
Jeżeli ktoś miał jeszcze złudzenie, że podczas rekrutacji liczą się tylko kompetencje i doświadczenie danego kandydata a nie jego atrakcyjność fizyczna, to wyniki ankiety przeprowadzonej przez serwis praca.wp.pl pomogą mu wrócić do rzeczywistości (zobacz wyniki).
Aż 64 procent ankietowanych jest zdania, że osobom atrakcyjniejszym zewnętrznie od innych jest zdecydowanie łatwiej znaleźć pracę. Trzeba być zatem przygotowanym na to, że starając się o stanowisko możemy przegrać z kimś mniej kompetentnym, ale za to ładniejszym. I nie dotyczy to jedynie kobiet: tylko 8 procent badanych wskazało, że głównie płeć piękna jest narażona na podobną dyskryminację.
18 procent osób biorących udział w ankiecie jest mniej pewnych wpływu atrakcyjności fizycznej na znalezienie pracy, ale jednocześnie przyznaje, że czasami takie sytuacje się zdarzają. 8 procent natomiast jest przekonanych, że uroda jest atutem jedynie przy ubieganiu się na stanowiska nie wymagające kwalifikacji.
Jedynie 2 procent badanych jest przekonanych o braku związku pomiędzy wyglądem a szansami na zdobycie pracy. Pozostawiamy ten wynik bez komentarza.
Czy atrakcyjność fizyczna ma wpływ na szanse znalezienia pracy? Wydawałoby się, że wygląd zewnętrzny nie powinien decydować o wyniku rekrutacji, ale czy tak jest naprawdę? Na pewno niektóre zawody wymagają więcej w tej kwestii od innych. Trudno wyobrazić sobie na przykład, aby jakaś firma wolała zatrudnić niezbyt atrakcyjne hostessy od zdecydowanie ładniejszych kandydatek.
Oczywiście od hostess nie wymaga się szczególnych kwalifikacji. A jak to wygląda w wypadku innych zawodów? Czy mężczyzna przeprowadzający rekrutację zazwyczaj zachowuje się profesjonalnie i jednakowo traktuje wszystkie starające się o pracę kobiety, czy też te ładniejsze mają już na starcie większe szanse? I czy cała sprawa dotyczy również pracowników płci męskiej?
Jesteśmy ciekawi, czy spotkaliście się już z podobnymi przypadkami? A może ktoś z Was został potraktowany gorzej od innych kandydatów z racji swojego wyglądu, który okazał się dla pracodawcy istotniejszy niż doświadczenie i kwalifikacje? Chcemy poznać Wasze zdanie!