Trwa ładowanie...
d12wm7i
26-01-2011 18:43

Czy będzie efekt stycznia?

Dzisiejsze notowania na warszawskim parkiecie to kolejny dzień, podczas którego optymizm panował jedynie do połowy sesji. Po południu akcje nie zyskiwały już na wartości. Pomimo utraty impetu wzrostowego ostatecznie udało się jednak zachować wzrostowy charakter rynku.

d12wm7i
d12wm7i

Warszawski indeks największych spółek wzrósł 0,73 proc., szeroki WIG zyskał 0,56 proc., mWIG40 zanotował wzrost 0,27 proc., natomiast indeks małych spółek sWIG80 był dzisiaj najsłabszy i tracił 0,07 proc. Wśród indeksów branżowych najlepiej zachowywały się spółki paliwowe (wzrost 2,17 proc.) i telekomunikacyjne, najsłabiej wypadła dzisiaj natomiast branża spożywcza. Spółek, które zyskiwały na wartości, było 168 przy 169 tracących. Obroty na całym rynku osiągnęły poziom w granicach 1 mld zł.

Wśród spółek o największej kapitalizacji najlepiej radził sobie PKN (+3,44 proc.), Lotos (+3,33 proc.), PGNiG (+1,71 proc.). Traciły na wartości akcje PGE (-1,38 proc.). PKN podał przyzwoite szacunkowe wyniki za czwarty kwartał, zysk operacyjny był dwukrotnie większy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Taki wynik to między innymi efekt rosnących cen ropy na rynkach światowych. Silnie zachowywał się kurs PKO BP(+1,17 proc.). Bank podał, iż planuje w tym roku zachować wysoką jakość i dwucyfrową dynamikę wzrostu kredytów hipotecznych. Ładnie rosły walory BRE (+3,51 proc.), INGBSK (+2,02 proc) i Getin (+0,81 proc). Na drugim biegunie znalazły się spółki z branży medialnej TVN (-2,02 proc.) i Cyfrowy Polsat (-1,24 proc.). Traciły spółki energetyczne Tauron (-0,31 proc) i CEZ (-0,66 proc.).

Na szerokim rynku wyraźnie zyskiwały akcje Sygnity (+ 7,83 proc.). Spółka najprawdopodobniej zostanie zaproszona do składania ofert w przetargu organizowanym przez Centrum Projektów Informatycznych MSWiA na dostawę blankietów wyposażonych w mikroprocesor wraz z oprogramowaniem i projektem technicznym dla nowych dowodów osobistych. Po wydanym raporcie analityków DMBZWBK dotyczącym Eko Exportu ponad 11 proc. rosły akcje spółki z Bielska-Białej. W ubiegłym roku spółka przeprowadziła dwie emisje akcji i przeniosła się z rynku New Connect na rynek podstawowy GPW. Spółka zajmuje się uszlachetnianiem i handlem odpadami powstającymi w procesie spalania węgla kamiennego. Firma pozyskuje mikrosferę głównie w Rosji, Kazachstanie i na Ukrainie, następnie, transportuje ją do zakładu produkcyjnego w Polsce,, gdzie następuje proces przetworzenia na produkt końcowy. Pozyskane w ubiegłym roku środki przeznaczone były na sfinansowanie zakupu surowca i modernizację zakładu.

Warszawski parkiet zachowuje się w ostatnim czasie słabiej niż pozostałe rynki kapitałowe w Europie i USA. Indeks największych spółek jest w krótkoterminowym trendzie spadkowym. Obecnie istotną barierą wsparcia jest poziom 2631 pkt wynikający z dolnego ograniczenia ostatniej fali spadkowej. Potencjalny poziom wzrostów widziałbym obecnie w okolicach 2920 pkt, gdzie przebiega górne ograniczenie długoterminowego trendu wzrostowego. Według mnie w najbliższych dniach powinniśmy mieć jednak do czynienie z niezdecydowaniem rynku i krótkoterminowym trendem bocznym.

Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK S.A.

d12wm7i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12wm7i