Czy byki podniosą się z kolan?
Środowa sesja na warszawskim rynku terminowym zakończyła się sromotną porażką kupujących. Czerwcowa seria kontraktów rozpoczęła zmagania z poziomu 2 066 pkt, co oznaczało spadek o 19 pkt względem poprzedniego rozstrzygnięcia.
24.05.2012 08:31
Niepokojące informacje dotyczące Grecji i Eurolandu kolejny raz zaważyły na nastrojach na rynkach, co skrupulatnie wykorzystała strona podażowa. Pierwsze minuty wyznaczyły zarazem dzienne maksimum na pułapie 2 069 pkt i kwotowania FW20M12 jednostajnym ruchem pogłębił spadki. Popołudniowa część handlu upłynęła pod znakiem wyczekiwania na początek handlu na Wall Street a ponieważ sygnał ze strony tamtejszych parkietów potwierdził kiepski sentyment, warszawski parkiet przypieczętował sesję niedźwiedzim akcentem, kończąc dzień na poziomie 2 023 pkt (-2,97%). Sesyjny wolumen obrotu ukształtował się na poziomie 50,3 tys. kontraktów.
Niedźwiedzie kolejny raz udowodnił swój prymat na warszawskim parkiecie, co przyszło o tyle z dużą łatwością, że bierność przeciwnej strony rynku niemalże całkowicie zniweczyła dwudniowy dorobek kupujących. Wyrysowana w obrazie graficznym sesji wysoka, czarna świeca ma negatywną wymowę. Rozpoczynając dzień z solidną luką spadkową, strona podażowa bez problemu przełamała na starcie wsparcie wyznaczone przez połowę poniedziałkowego korpusu. Kolejne przeszkody tym bardziej nie mogły już zatrzymać presji sprzedających i końcówka kwotowań przyniosła pokonanie podstawy piątkowego korpusu.
Tym samym aktualnie, ostatnim bastionem obrony dla strony podażowej pozostaje minimum na wysokości 2 013 pkt. Ewentualne odreagowanie uwiarygodni się natomiast w przypadku pokonania połowy wczorajszej świecy (2 045 pkt). Wyżej, kolejną barierę wyznacza zakres wczorajszej luki bessy. Szybkie oscylatory podążył w ślad za rynkiem na południe, pokonując swoje wsparcia, co potwierdza podażowy ruch. Średnioterminowy ADX wciąż umacnia się ale na przestrzeni ostatnich trzech lat wyraźniejsze momentum rynkowe można było zaobserwować tylko raz – w sierpniu zeszłego roku.
BM Banku BPH