Trwa ładowanie...
21-11-2007 11:37

Czy można zwolnić kobietę zapłodnioną in vitro?

Kobieta w ciąży jest chroniona przed zwolnieniem z pracy. A od jakiego momentu na ochronę może liczyć kobieta, która poddała się zabiegowi zapłodnienia in vitro?

Czy można zwolnić kobietę zapłodnioną in vitro?
d1d75b9
d1d75b9

Kobieta w ciąży jest chroniona przed zwolnieniem z pracy. A od jakiego momentu na ochronę może liczyć kobieta, która poddała się zabiegowi zapłodnienia in vitro? Czy szef nie może jej wręczyć zwolnienia od momentu pobrania komórek jajowych? Czy też od momentu umieszczenia w jej ciele embrionów? Jak podaje "Rzeczpospolita" sprawa jest kontrowersyjna, zajmie się nią Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Pytania o ochronę zapłodnionych in vitro zainicjowała sprawa Sabine Mayr z Austrii, która została zwolniona w marcu 2005 r., tuż po tym, gdy lekarze pobrali od niej komórki jajowe i połączyli je z nasieniem jej partnera. Embriony nie zostały jeszcze umieszczone w jej ciele. Przed zwolnieniem już wcześniej poddawała się temu zabiegowi. Od 8 do 13 marca 2005 r. Mayr była na zwolnieniu lekarskim. Podczas rozmowy telefonicznej 10 marca 2005 r. pracodawca wypowiedział jej umowę o pracę ze skutkiem od 26 marca 2005 r. Pismem z tego samego dnia Mayr poinformowała pracodawcę, że na 13 marca 2005 r. został zaplanowany zabieg sztucznego zapłodnienia. W momencie wypowiedzenia pobrane od niej komórki jajowe były już zresztą zapłodnione, a to znaczyło, że istniały embriony in vitro. Zgodnie z planem zabieg transferu przeprowadzono 13 marca.

Pracownica skierowała sprawę do sądu. Domaga się od byłego pracodawcy zapłaty zaległego wynagrodzenia. Twierdzi, że wypowiedzenie z 10 marca 2005 r. jest nieskuteczne, ponieważ od 8 marca 2005 r., kiedy to dokonano zapłodnienia jej komórki jajowej in vitro, korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem na podstawie ustawy o ochronie matek.

Austriacki sąd skierował tę sprawę do Trybunału z prośbą o interpretację. Trybunał będzie dopiero rozstrzygał, czy przed umieszczeniem embrionów in vitro w ciele kobiety, można ją traktować jako kobietę w ciąży.

d1d75b9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d75b9