Czy musisz dorabiać - raport

Czy musisz dorabiać? Na ilu etatach pracujesz? A może masz dodatkową pracę? Czy czujesz się "multietatowcem"?

Czy musisz dorabiać - raport

19.11.2007 | aktual.: 20.10.2010 11:41

*Aż 60% Polaków musi dorabiać. Pracowników, którzy nie muszą podejmować innego zajęcia zarobkowego i wystarcza im dochód tylko z jednego źródła, jest tylko 14%. *

O kolejnej pracy, która podreperuje domowy budżet myśli 26% osób, które wzięły udział w ankiecie WP. W sondażu zagłosowało 3186 osób.
(zobacz wyniki)


Na rynku pracy pojawiło się nowe pojęcie - "multietatowiec". Może nie zawsze charakteryzuje osobę pracującą dokładnie na kilku etatach. Dotyczy jednak ludzi, którzy mają kilka prac, dorabiają gdzie i jak się tylko da. Pracują np. osiem godzin na etacie, wieczorami, w weekendy lub gdy nie mają dyżurów wykonują dodatkowe zlecenia.

Coraz cześciej osoby zajmujące się rekrutacją twierdzą, że kandydaci szukają drugiej (lub nawet kolejnej z rzędu) pracy. Ich zdaniem to znak naszych czasów. Zarobki ciagle są nieproporcjonalne do kosztów życia, to zmusza pracowników do oglądania się za dodatkowym lub wręcz równoległym zajęciem.

Mulietatowców spotkamy w wielu branżach. Do pracy na kilku etatach najczęściej przyznają się lekarze, nauczyciele, często urzędnicy, ale też osoby pracujące na zlecenie.

Według was, jak wielka jest skala tego zjawiska? Czy zmuszeni jesteście dorabiać, pracować w wielu miejscach? Napiszcie jakie zawody reprezentujecie i jak sobie radzicie z zapracowaniem? Jaki stosunek do waszej "multietatowości" mają wasi pracodawcy?

Zobacz też:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)