Czy nauczyciele utrzymają prawo do emerytur pomostowych?
Kierownictwo Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przyjęło trzy projekty ustaw dotyczące
rent i emerytur.
Kierownictwo Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przyjęło trzy projekty ustaw dotyczące rent i emerytur.
Pierwszy z nich określa zasady tworzenia i działania zakładów emerytalnych. Zgodnie z nim, na rynku działać będą zakłady prywatne i jeden publiczny. Do ubezpieczonego należeć będzie wybór zakładu i rodzaju emerytury (przewidziano emerytury: indywidualne, małżeńskie i indywidualne z gwarantowanym okresem wypłat). Resort ustalił też, że zakład emerytalny na zarządzanie środkami będzie mógł pobierać maksymalnie 3,35 proc. prowizji.
Drugi projekt dotyczy wypłacania rent z tytułu niezdolności do pracy. Jak wyjaśniła Kalata, renta z nowego systemu będzie uzależniona od kapitału zgromadzonego na koncie, jak ma to miejsce przy emeryturach.
Trzeci projekt zawiera regulacje dotyczące emerytur pomostowych. Według Kalaty, będą do nich uprawnione osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. i były zatrudnione przed 1 stycznia 1999 r. w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. _ Prawo do tej emerytury będą mieli mężczyźni, którzy ukończą 25 lat pracy i kobiety - 20 lat pracy, w tym 15 lat w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze _ - podkreśliła minister. Dodała, że ta ustawa nie będzie obejmować górników.
Kalata powiedziała, że w projekcie określono definicje pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze. Przedstawiono też wykaz grup pracowników, którzy będą do nich uprawnieni. Podkreśliła, że ostateczne rozwiązania muszą być zaakceptowane przez partnerów społecznych i związki zawodowe.
Jak powiedział wiceminister Romuald Poliński, wariantów wykazów zawodów jest kilka. Jeden z nich uwzględnia wszystkich nauczycieli, inny tylko tych ze szkół specjalnych i ośrodków szkolno-wychowawczych. Ponadto na konferencji minister Kalata podała, jakie będą skutki finansowe projektu ustawy o emeryturach pomostowych. W latach 2008-2033 zawierają się one w przedziale 7,5-65,5 mld zł.
Wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper powiedział, że "nauczyciele nie mają się czego obawiać", bo Samoobrona poprze rozwiązania zaakceptowane przez związki zawodowe oraz zgodne z reformą finansów publicznych wicepremier i minister finansów Zyty Gilowskiej.
Resort pracy opowiada się za wariantem, zakładającym utrzymanie dostępu do emerytur pomostowych dla tych grup zawodowych, którym przysługują one obecnie.
Z kolei odpowiedzialny za ubezpieczenia społeczne Ludwik Dorn powiedział po południu, że możliwe jest objęcie emeryturami pomostowymi części środowiska nauczycielskiego.
_ Nie widzę podstaw do tego, by zawód nauczycielski traktować jak maszynistę czy zawiadowcę, gdzie istnieje wyczerpywanie się zdolności psychofizycznych. Ale argumenty tego typu "jeśli nie całość, to część tego środowiska" - to rząd jest na to otwarty _ - powiedział Dorn na konferencji prasowej.
Na podstawie rozporządzenia z 1983 roku do przejścia na wcześniejsze emerytury jest uprawnionych w tej chwili 710 tys. osób, zaś na podstawie nowych przepisów ma to być ok. 312 tys. osób.
Dorn powiedział, że w tej chwili trwają uzgodnienia między resortami co do wysokości składki, jakie odprowadzałby pracodawca na pracowników objętych emeryturami pomostowymi.
_ W tej chwili jest to kwestia kilku procent. Trwają uzgodnienia. Nie szykujemy bata na grzbiet przedsiębiorców. Składka wyniesie mniej niż 9 proc. _ - powiedział.
Ustawa o emeryturach pomostowych ma wejść w życie w styczniu 2008 r.
W środę kierownictwo Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przyjęło projekty ustaw o emeryturach pomostowych, o wypłacie emerytur z II filaru oraz o nowych zasadach naliczania rent inwalidzkich. Po 27 kwietnia zostaną przesłane do konsultacji społecznych. W dniach 15-20 czerwca ma się nimi zająć rząd.