Czy nieco lepsze nastroje utrzymają się na rynku w tym tygodniu?
Piątek na rynkach upływał w oczekiwaniu na jeden z najważniejszych danych w miesiącu- raport z amerykańskiego rynku pracy.
09.02.2009 11:01
Zgodnie z oczekiwaniami analityków dane okazały się słabe. Stopa bezrobocia w USA wzrosła w styczniu do poziomu 7,6%, natomiast w sektorze pozarolniczym ubyło 598tys. miejsc pracy. Rozczarowujące dane nie zdołały jednak popsuć nastrojów na rynkach akcji, gdzie indeksy amerykańskie zwyżkowały w nadziei, że plany administracji nowego prezydenta USA dotyczące pomocy dla gospodarki i banków pomogą borykającej się z problemami amerykańskiej gospodarce.
Poprawa nastrojów na giełdzie przyczyniła się do osłabienie jena i dolara oraz do poprawy sentymentów do walut z rynków wschodzących, w tym PLN. Złoty zyskiwał w piątek na wartości zarówno w stosunku do euro, dolara jak i funta. Jak na razie wszelkie umocnienia złotego mają charakter korekcyjny, a sytuacja techniczna na parach złotowych przemawia za kontynuacją długoterminowych trendów.
Uwaga rynku w tym tygodniu będzie skupiona wokół zaplanowanego na wtorek ogłoszenia planu stymulacyjnego, a także wystąpienie Bernanke. Z ważniejszych danych zostanie opublikowana sprzedaż detaliczna z USA, a także dynamika wzrostu gospodarczego w strefie euro. Poznamy także raport Banku Anglii na temat inflacji. Z Polski poznamy natomiast dane o przeciętnym zatrudnieniu, wynagrodzeniu oraz inflacji CPI. Spodziewamy się, że jakakolwiek trwalsza poprawa nastrojów na rynkach akcji może przełożyć się na głębszą korektę na dolarze.
EURPLN
W piątek za sprawą poprawy nastrojów na rynkach światowych złoty kontynuował ruch korekcyjny. Złoty umocnił się w okolice istotnego wsparcia na poziomie 4,50, gdzie zbiegają się ze sobą linia trendu wzrostowego na EURPLN, a także 50% zniesienia fib całości ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 4,30 w rejon 4,7060. Jak na razie eurozłoty był kupowany w okolicach wsparć. Długoterminowa sytuacja techniczna przemawia za dalszym osłabieniem złotego. Przełamanie okolic 4,50 może okazać się symptomem do głębszej korekty na tej parze.
EURUSD
W piątek kurs eurodolara zbliżył się w okolice 1,2740m jednak minimum lokalne z 2 lutego tego roku zostało utrzymane. Słabsze dane z rynku pracy w USA były symptomem do ruchu korekcyjnego na dolarze. EURUSD wybił się górą z szerszego zakresu wahań. Obecnie kurs wspiera się na 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym. Jeśli pozytywne nastroje na rynkach akcji utrzymają się w dniu dzisiejszym ,to spodziewamy się testu okolic 1,30 na tej parze. Wsparcie wyznacza rejon 1,2690-1,2740, natomiast najbliższy opór to strefa 1,3000-1,3020.
GBPUSD
Lepszy sentyment do waluty brytyjskiej utrzymuje się również na początku bieżącego tygodnia. Ostatnie decyzje Banku Anglii o obniżce głównej stopy procentowej są pozytywnie odbierane przez inwestorów, którzy liczą, że takie działanie BoE będą miały pozytywny wpływ na będącą w głębokiej recesji gospodarkę. Kurs GBPUSD obecnie znajduje się tuz pod oporem wynikającym z linii trendu, a także 61,8% zniesienia fib całości spadków z poziomu 1,5720 w rejon 1,35. Przełamanie okolic 1,4860 będzie symptomem do rozszerzenia obecnego ruchu wzrostowego na GBPUSD w okolice 1,5000-1,5090.
EURJPY
Poprawa nastrojów na rynkach akcji przyczyniła się do osłabienie japońskiej waluty w stosunku do walut wyżej oprocentowanych. Kurs EURJPY wybił się góra z formacji trójkąta, której górne ramie stanowi obecnie najbliższe wsparcie na tej parze w okolicy 116,60. Spodziewamy się, że te lepsze nastroje mogą się utrzymać w oczekiwaniu na wynik głosowania nad planem stymulacyjnym administracji Obamy. Opór wyznacza poziom 119,80, gdzie znajduje się 41,4% zniesienia całości fali spadkowej z poziomu 131,20 w okolice 111,80. Ponowny test tych okolic powinien przyczynić się do ruchu wzrostowego na EURJPY w okolice 121,80.
IDMA.PL