6 - PS
Polistyren wykorzystywany jest do produkcji szczoteczek do zębów, sztucznej biżuterii, pudełek na płyty. Najczęściej spotykamy go pod postacią styropianu, który jest używany w budownictwie jako materiał izolacyjny, a także w przemyśle spożywczym jako opakowania na żywność.
Czy polistyren może być groźny? Same jednorazowe opakowania na jedzenie nie, ale w procesie ich spalania mogą pojawić się groźne dla zdrowia substancje. Dlatego, tak jak innych plastików, nie powinniśmy pozbywać się ich na własną rękę. Badania nad tą substancją prowadzono przez ponad 50 lat. W ich wyniku takie organizacje jak amerykańska Agencja Żywności i Leków, Komisja Europejska, czy Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdziły, że polistyren spełnia standardy i nie stanowi zagrożenia dla ludzi.
Dodatkowo w latach 1992-2002 znowu pochylono się nad problemem potencjalnego ryzyka z używania polistyrenu w opakowaniach na żywność. Naukowcy, którzy przeprowadzali badania, mieli doświadczenie m.in. w toksykologii, epidemiologii, medycynie, analizie ryzyka, czy farmakokinetyce. Ich wnioski były jasne - nie ma powodu do obaw, że szkodliwe substancje mogą przeniknąć z opakowania do jedzenia. Co więcej stwierdzono, że styren, który jest związkiem wyjściowym do produkcji polistyrenu, występuje naturalnie w truskawkach, przyprawach, wołowinie, a do tego samoczynnie powstaje podczas produkcji wina i serów.