3 - PVC
Polichlorek winylu stosowany jest do wytwarzania tworzyw sztucznych - winiduru, PVC i PCW. Często używany jest niepoprawny logicznie i językowo skrót PCV. Wykorzystuje się go w bardzo wielu gałęziach gospodarki. W medycynie do produkcji np. strzykawek, do produkcji rur, stolarki okiennej, różnych akcesoriów, a nawet ubrań. Oczywiście także w przemyśle spożywczym, jako folia do pakowania żywności.
W artykułach rozpowszechnianych w sieci można znaleźć informacje, że jest szkodliwy dla zdrowia i może wydzielać toksyny, a w procesie jego spalania wytwarzają się szkodliwe dioksyny, "które często są bardziej niebezpieczne od cyjanku potasu".
- Nie taki diabeł straszny jak go malują. Wszystkie materiały z tworzyw sztucznych będą wydzielały szkodliwe substancje, jeżeli będą spalane w nieodpowiedniej temperaturze - tłumaczy Dr inż. Monika Kaczmarczyk.
Ekspertka zaznacza, że najlepszym miejscem do ich utylizacji są spalarnie śmieci, gdzie stosowane są temperatury rzędu 1000°C. W warunkach panujących podczas spalania w spalarniach odpadów do środowiska przedostaje się minimalna ilość substancji szkodliwych, dodatkowo ilości te muszą spełniać kryteria Unii Europejskiej.
- Zupełnie inaczej jest, gdy odpady z tworzyw sztucznych spalamy w ogniskach czy domowych piecach. Wówczas rzeczywiście wydzielają się szkodliwe produkty uboczne spalania tj. dioksyny, tlenki siarki czy azotu, które są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Należy podkreślić, że spalanie odpadów w piecach domowych jest zabronione i grozi za to kara grzywny lub pozbawienia wolności - przypomina Kaczmarczyk.