Czy podniosą stopy procentowe w USA? Kiedy koniec QE3?

Osiągnięto porozumienie na szczycie G8 w Irlandii Północnej, a wczoraj taniejące polskie obligacje spowodowały kolejne osłabienie złotego. Dzisiaj GUS poda wielkość produkcji przemysłowej oraz indeks cen dóbr produkcyjnych za maj, a FOMC zdecyduje o poziomie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Czy podniosą stopy procentowe w USA? Kiedy koniec QE3?
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

Szczyt w Lough Erne w Irlandii Północnej przyniósł oczekiwane porozumienie w sprawie walki z unikaniem opodatkowania przez wielkie międzynarodowe koncerny takie jak Google czy Amazon. W tym celu ma powstać automatyczna wymiana informacji dotycząca zarejestrowanych spółek w każdym kraju. Ustalenia mają ukrócić transferowanie zysków przez spółki córki do niewielkich rajów podatkowych jak Bermudy. OECD wyliczyło, że w 2010 trzy raje podatkowe miały z tego tytułu inwestycje zagraniczne większe niż Niemcy czy Japonia.

Wczoraj złotówka osłabiła się do euro w ostatnim czasie. Kurs osiągnął pułap 4,2661, co jest pochodną taniejących polskich obligacji, których rentowność wzrosła ponownie powyżej 3,90%. Pozostałe dane płynące z Polski były pozytywne. GUS informował o zatrudnieniu w maju, które w sektorze przedsiębiorstw okazało się lepsze od oczekiwań. W maju w firmach pracowało 5.478,6 tys. osób i było to o 1100 pracowników więcej niż miesiąc wcześniej. Rok do roku zatrudnienie obniżyło się o 0,9%, a średnie wynagrodzenie wynosiło w maju 3.699,7 zł.

Nie bez znaczenia dla gospodarki pozostanie Rekomendacja S wydana przez KNF dotycząca kredytów hipotecznych. Rekomendacja S podwyższa kryteria przydzielenia kredytu hipotecznego podnosząc wymagania dla wkładu własnego nawet do 20% dla kredytu mieszkaniowego. Kredyt w walucie obcej będzie dostępny tylko dla osób w niej zarabiającej. Zapisy mają wejść w życie najpóźniej od 1 stycznia 2014. KNF chce obniżenia ryzyka dla banków związanego z tymi produktami co jest dobre, ale obniży to popyt na mieszkania.

Dzisiaj poznamy wielkość produkcji przemysłowej w Polsce o godz. 14:00 za maj. Odczyt z zeszłego miesiąca mówił, iż rok do roku produkcja rosła o 2,7% i spodziewam się utrzymania trendu z racji rosnącego eksportu i dobrych nastrojów w Niemczech. Nie bez znaczenia będzie indeks cen dóbr produkcyjnych, który poprzednio spadł o 2% r/r.

Najważniejsza informacja popłynie jednak z USA i będzie dotyczyła decyzji FOMC, czyli Federalnego Komitetu Otwartego Rynku odpowiadającego za politykę pieniężną. Spodziewane jest podwyższenie stóp procentowych w USA oraz informację na temat luzowania ilościowego QE3. Rosnące rentowności amerykańskiego długu mogą spowodować, że będzie zgoda na skup jeszcze większej ilości obligacji.

Komentarze do wykresów:

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 14.04.2013 do 19.06.2013

Kurs EUR/PLN, przebił spadkową linię trendu i gwałtownie urósł o 3 grosze dnia wczorajszego. Wybijając się górą z trójkąta można spodziewać się dalszych wzrostów i osiągnięcie średniookresowego maksimum na poziomie 4,3190, czyli 100% zniesienie Fibonacciego. Wsparciem dla ewentualnych spadków będzie 61,8% zniesienie Fibonacciego na poziomie 4,2300 oraz rosnąca linia trendu znajdująca się poniżej.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 16.05.2013 do 19.06.2013

Frank szwajcarski porusza się w ramach wyrysowanego trójkąta. Wczoraj górne ramię zostało przełamane ale na chwilę obecną kurs powrócił do wnętrza figury. W obecnej chwili spodziewane jest dalszy wzrost kursu i ostateczne przełamanie spadkowej linii trendu. Gdyby tak się stało najbliższym oporem będzie średniookresowe maksimum na poziomie 3,5140, czyli 100% zniesienie Fibonacciego. Wsparciem dla spadków będzie 61,8% zniesienie Fibonacciego oraz dolne ramię trójkąta na poziomach 3,4350 i 3,4300.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 19.03.2013 do 19.06.2013

Kurs USD/PLN znajduje się w trendzie spadkowym. Na wykresie tworzy się trójkąt z rosnącej linii trendu wyrysowanej z połowy kwietnia oraz z linii trendu spadkowego o silnym nachyleniu wyrysowanej z maksimum średniookresowego na poziomie 3,3060. Jeżeli kurs odbije się od dolnego ramienia trójkąta 3,1600 to hamulcem dla jego wzrostów będzie 38,2% i 50,0% zniesienie Fibonacciego na poziomach 3,1865 i 3,2100. Największym oporem dla wzrostu będzie natomiast wspomniane górne ramię trójkąta.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 14.04.2013 do 19.06.2013

Funt brytyjski po testowaniu dolnego ograniczenia kanału wzrostowego lekko wzrósł wczoraj lecz nadal oscyluje blisko dolnego ograniczenia i 61,8% zniesienia Fibonacciego na poziomie 4,9600. Kurs GBP/PLN ma bardzo dużą przestrzeń dla wzrostów dlatego możliwe jest umocnienie funta w przypadku, gdy złotówka osłabi się do reszty walut. Oporem dla wzrostu będzie maksimum średniookresowe na poziomie 5,0840.

Artur Baron
główny dealer walutowy
Internetowykantor.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)