Trwa ładowanie...
giełda
01-10-2008 10:05

Czy Polacy boją się kryzysu?

Politycy nie są przygotowani, by poradzić sobie z ewentualnym kryzysem gospodarczym – uważa aż 78 proc. pytanych

Czy Polacy boją się kryzysu?
d2engq1
d2engq1

Politycy nie są przygotowani, by poradzić sobie z ewentualnym kryzysem gospodarczym – uważa aż 78 proc. pytanych przez "Rzeczpospolitą".

19 proc. osób w sondażu GfK Polonia na zlecenie „Rz” jest przekonanych, że rządzący poradzą sobie z kryzysem. Przy czym prawie tyle samo obawia się kryzysu w kraju (w sumie 47 proc.), co nie przejawia o to lęku (46 proc.). Choć po ostatnich bankructwach banków w USA i krachu na giełdach strach byłby uzasadniony.

"Rz" pisze, że wśród Polaków nie brakuje z jednej strony zrzędzących sceptyków, z drugiej – niepoprawnych optymistów.
"Gdy zapowiada się coś złego, to mówimy: dla tych na Zachodzie, Amerykanów – tak, ale dla nas nie. Ten sondaż potwierdza, że mamy poczucie wyjątkowości naszej sytuacji" – mówi prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny.

Polacy najabardziej boją się wzrostu cen - aż 83 proc. tak twierdzi, tylko 13 proc. to nie martwi. 61 proc. boi się wzrostu oprocentowania kredytów (16 proc. nie), a 51 proc. – zmniejszenia siły nabywczej swej pensji (29 proc. to nie martwi). Natomiast 45 proc. nie widzi zagrożenia utratą pracy (boi się tego 13 proc.). Tyle samo nie boi się utraty oszczędności (choć co czwarty martwi się o zaskórniaki) i tylko 8 proc. drży o mieszkanie kupione na kredyt.

Polacy nie reagują panicznie na załamanie rynków finansowych. Aż 45 proc. nie zrezygnuje z planowanych inwestycji, 42 proc. nie zamierza wycofywać swych oszczędności z banku, 31 proc. nie będzie spłacać wcześniej kredytu, a 37 proc. nie przewalutuje nawet swego bankowego długu. Aż 77 proc. nie zamierza kupować złota.

d2engq1

Okazuje się, że Polacy nie zawsze umieją jeszcze szybko reagować ani grać instrumentami finansowymi. A z drugiej strony wierzą w solidność banków. Polacy nie reagują też panicznie na załamanie rynków finansowych. Aż 45 proc. nie zrezygnuje z planowanych inwestycji, 42 proc. nie zamierza wycofywać swych oszczędności z banku, 31 proc. nie będzie spłacać wcześniej kredytu, a 37 proc. nie przewalutuje nawet swego bankowego długu. Aż 77 proc. nie zamierza kupować złota.

d2engq1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2engq1