Trwa ładowanie...

Czy Rada zakończy cykl?

Wtorkowa sesja przebiegała w gorszych nastrojach pod
wpływem powrotu obaw o Grecję. Według nieoficjalnych
wypowiedzi przedstawicieli Unii Europejskiej Grecja zbyt
mało wysiłku wkłada w reformowanie sektora publicznego.

Czy Rada zakończy cykl?Źródło: Thinkstockphotos
d1gjhd7
d1gjhd7

Sytuacja w tym kraju będzie dyskutowana podczas spotkania ministrów finansów strefy euro 8 lipca, zatem do piątku Grecja musi przekonać Trojkę, że jest w stanie spełnić wymagania niezbędne do wypłaty kolejnej transzy pomocy. W przeciwnym razie pakiet pomocowy dla tego państwa może zostać wstrzymany, co wznowi obawy o jego bankructwo i wystąpienie ze strefy euro. Później te doniesienia zostały zdementowane przez rzecznika prasowego Komisji Europejskiej, jednak nie zniwelowało to obaw rynku. Do negatywnej atmosfery wokół peryferii strefy euro przyczynia się też przesilenie w rządzie Portugalii, gdzie po dymisjach dwóch kluczowych ministrów premier stara się nie dopuścić do rozpadu koalicji. Po południu zestaw niekorzystnych informacji uzupełniła decyzja S&P o obniżeniu ratingów kredytowych kilku dużych europejskich banków (Barclays, Deutsche Bank, Credit Suisse), za sprawą niepewności odnośnie perspektyw dla sektora banków inwestycyjnych. Wczorajsze dane z USA nt. zamówień w przemyśle były lepsze od prognoz,
ale indeks aktywności w chińskim sektorze usług, opublikowany dziś rano, rozczarował, przyczyniając się do spadków na azjatyckich giełdach.

Obawy o Grecję ciążyły wspólnej walucie, w związku z czym kurs EURUSD spadł z 1,306 na rozpoczęciu sesji do 1,2989 (dzienne minimum). W dalszej części dnia nastąpiła korekta do 1,303. W czasie sesji azjatyckiej dolar ponownie zaczął zyskiwać w relacji do innych głównych walut. Był to efekt powrotu obaw, że Fed wkrótce zacznie ograniczać skup aktywów, ale również danych z Chin, które potwierdzają spowolnienie tej gospodarki. Kurs EURUSD przełamał wsparcie na 1,2985 i dzisiaj rano znajduje się blisko 1,296. Dzisiaj kluczowe dla rynku będą dane z USA (w tym indeks ADP, który może być dobrym prognostykiem dla piątkowych danych o zatrudnieniu). Istotne poziomy to 1,294 i 1,2985. We wtorek złoty tracił do głównych walut pod wpływem słabszego nastroju na światowym rynkach, EURPLN wspiął się z 4,31 do 4,33 a USDPLN z 3,30 do 3,33. Osłabienie wspólnej waluty w czasie sesji azjatyckiej dało impuls do dalszej przeceny złotego. Na otwarciu dnia kurs EURPLN znajduje się powyżej 4,34, a USDPLN nieco powyżej 3,35. Nastroje
na rynku pozostają dość wrażliwe i pierwsze godziny handlu mogą upłynąć pod znakiem dalszej przeceny krajowej waluty z testem 4,35 za euro. Dzisiaj uwaga skoncentruje się na RPP. Redukcja stóp jest oczekiwana, więc kluczowy dla rynku będzie komentarz Rady, który może ustalić trend na najbliższe sesje. Krajowy rynek stopy procentowej umacniał się pod wpływem oczekiwań na dzisiejszą obniżkę stóp procentowych przez RPP. Obligacje umocniły się o od 5 pb na krótkim końcu do 19 pb na długim. Rentowność 10- letniego benchmarku obniżyła się do 4,11%, czyli najniższego poziomu od dwóch tygodni. Spread 2-10 zawęził się aż o 14 pb i również spadł do najniższego poziomu od dwóch tygodni (117 pb). Krzywa IRS przesunęła się w dół o 11-16 pb. Stawki FRA także spadły, najmocniej 9x12 – o 9 pb do 2,75%. WIBORy były stabilne, jedynie stawka 1M spadła o 1pb.
Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk poinformował wczoraj, że dochody budżetowe w czerwcu były na lekko optymistycznym poziomie, a wiceminister Hanna Majszczyk dodała, że deficyt budżetu po czerwcu był niższy niż po maju. Jednakże, czerwcowa poprawa w obu tych kategoriach mogła wynikać z przekazania zysku NBP w wysokości 5,3 mld PLN do budżetu, a nie z poprawy wpływów z podatków. Premier Donald Tusk powiedział, że w przyszłym tygodniu najprawdopodobniej opublikowany zostanie komunikat w sprawie nowelizacji tegorocznego budżetu.

Dzisiaj kluczowym wydarzeniem dla krajowego rynku będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Spodziewamy się, że RPP obniży stopy procentowe po raz kolejny o 25 pb, w tym stopę referencyjną do 2,50%. Taką decyzję powinna wspierać nowa projekcja inflacji i PKB, której wstępne wyniki poznamy w komunikacie Rady (a pełny Raport o inflacji prawdopodobnie pod koniec tygodnia). Będzie to zapewne ostatnia obniżka w cyklu. Wypowiedzi członków Rady (m.in. M.Belki i J.Hausnera) sugerowały, że jeśli w lipcu RPP dojdzie do wniosku, że stopy są już na adekwatnym poziomie, zasygnalizuje to w komunikacie. Naszym zdaniem ogłoszenie „neutralnego nastawienia” byłoby przedwczesne, biorąc pod uwagę wciąż dużą niepewność dot. ożywienia.

DM BZ WBK

d1gjhd7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gjhd7