Czy staże mają sens ?

Nie możesz znaleźć pracy, nie przysługuje Ci zasiłek dla bezrobotnych, lub masz dość siedzenia w domu i czekania aż odmieni się twoja kariera zawodowa? Skorzystaj z możliwości odbycia stażu przez Urząd Pracy.

Czy staże mają sens ?

- Okres jesienno zimowy jest zawsze trudniejszy dla poszukujących pracy – mówił Łukasz Iwaszkiewicz, rzecznik prasowy PUP w Gdańsku.

Urzędy pracy oferują zarejestrowanym osobom aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Obok dotacji, szkoleń istnieje możliwość odbycia płatnego stażu. To dobry sposób zdobycia doświadczenia i nawiązania kontaktów dla absolwentów, długotrwale bezrobotnych lub osób, które dotychczas nie pracowały i nie posiadają żadnych kwalifikacji. Warunkiem skorzystania ze stażu jest ukończone gimnazjum dla osób bez wykształcenia. Absolwenci wyższych uczelni mogą korzystać ze staży nawet do 30 roku życia. O staż mogą się również ubiegać osoby powyżej 30 roku życia wykluczone zawodowo, między innymi: niepełnosprawni, po odbytej karze więzienia lub nie posiadający żadnych kwalifikacji. Ze szczegółami można zapoznać się na stronach urzędów pracy.

Oferty stażu są składane do urzędów pracy przez firmy i urzędy, które muszą spełnić odpowiednie wymogi. Jednym z nich jest obecność na rynku nie krótsza niż rok, w przypadku firm.

Alicja, absolwentka historii sztuki odbyła staż w jednej z instytucji kulturalnych. Jest pewna, że zdobyte doświadczenia ułatwi jej w przyszłości znalezienie pracy w podobnej instytucji. Zdecydowała się na staż, aby „wzbogacić swoje CV” i „wyrwać się” z domu, jak sama opowiada. -Od paru lat wychowuję dziecko i nie mam możliwości rozwoju zawodowego. Urząd Pracy pokrył mi koszty opieki nad dzieckiem, w czasie mojego pobytu w pracy. To była duża pomoc- opowiada Alicja. Inne dodatkowe korzyści dla stażystów to pokrycie przez urząd kosztów przejazdu dla osób miejscowych i zamiejscowych oraz zakwaterowania dla zamiejscowych.

Tomek, absolwent europeistyki odbywał staż referenta w jednym z działów urzędu miasta. Liczył, że po pół roku zostanie zatrudniony, jednak nie został i przedłużono mu staż do roku.

–Pracodawca nie ma obowiązku zatrudnienia stażysty po odbytym stażu. Nasze ostatnie dane statystyczne odnoście mierzalnej efektywności staży wynoszą 67,6%. Jest to ilość stażystów, którzy znajdują zatrudnienie u pracodawcy, do którego zostali skierowani na staż- komentuje Iwaszkiewicz.

Ola, absolwentka ekonomii, która odbywa staż referenta w dziale kadr w jednym z urzędów jest bardzo zadowolona ze stażu: – Nauczyłam się tutaj odpowiedzialności, rzetelności i terminowości, a także czytania ustaw i rozporządzeń, które zawsze wydawały mi się trudne i niezrozumiałe. Długo nie mogłam znaleźć zatrudnienia i zdecydowałam się na staż w urzędu. To była dobra decyzja- opowiada Ola.

Zdarza się jednak, że stażyści czują się oszukani. Wioletta odbywała staż w pewnej organizacji jako specjalista ds. marketingu. – Kiedy w urzędzie przedstawiono mi program stażu, (każdy pracodawca ma obowiązek przedstawienia takiego programu w urzędzie przyp. autorka), byłam zachwycona: szkolenia, organizowanie konferencji, kontakty zagraniczne. Pomyślałam, że to jest to. Szybko jednak okazało się, że organizacja konferencji ograniczała się do ustawiania krzeseł w sali i parzenia kawy. Ponad to w organizacji nie był zatrudniony żaden specjalista w dziedzinie marketingu, a mój opiekun, dyrektor organizacji, nie miał o tej dziedzinie pojęcia. Skończyłam marketing i zarządzanie i miałam nadzieję na zdobycie praktycznych umiejętności. Poczułam się oszukana.

– Takie przypadki zdarzają się, ale na szczęście sporadycznie. Jednak bezrobotny ma prawo w takiej sytuacji do przerwania stażu- komentuje Łukasz Iwaszkiewicz. Bezrobotny ma również prawo do przerwania stażu z powodu podjęcia pracy, bo jako osoba bezrobotna może aktywnie jej poszukiwać i pracodawca nie powinien robić problemów, jeśli chcemy udać się na rozmowę kwalifikacyjną. Tak jak Patryk, który znalazł pracę u jednego z klientów firmy, w której odbywał staż.

(MD)

edukacjastażpraca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)