Czy to naprawdę ostatnia obniżka stóp w tym cyklu?
Rada polityki pieniężnej po raz kolejny obniżyła wczoraj stopy procentowe o 0,25%, ale zadeklarowała, że nie obniży stóp procentowych w Polsce do końca roku. Dziś konferencja EBC. Kryzys polityczny w Portugalii i przejęcie władzy przez armię w Egipcie nie wpływają na zmniejszenie zmienności na rynkach.
04.07.2013 | aktual.: 04.07.2013 11:03
Rada polityki pieniężnej po raz kolejny obniżyła wczoraj stopy procentowe o 0,25%, ale zadeklarowała, że nie obniży stóp procentowych w Polsce do końca roku. Dziś konferencja EBC. Kryzys polityczny w Portugalii i przejęcie władzy przez armię w Egipcie nie wpływają na zmniejszenie zmienności na rynkach.
Informacją dnia wczorajszego z pewnością była konferencja RPP po decyzji o obniżce stóp procentowych. O ile sama decyzja o obniżce była spodziewana przez rynki, to najwyraźniej część inwestorów spodziewała się nawet głębszego cięcia, bo złoty zaczął się umacniać tuż po publikacji.
Jak to często bywa sam komentarz do decyzji banku centralnego wprowadził więcej zamieszania na rynkach niż sama decyzja. Na konferencji prasowej padło jedno sformułowanie, po którym rynki postanowiły kupować złotego. Padła deklaracja o końcu serii obniżek stóp procentowych i nie zmienianiu ich do końca roku.
Inwestorzy zareagowali na te słowa bardzo gwałtownie i już pod koniec dnia oglądaliśmy euro poniżej poziomu 4,3000, a franka po 3,4900. Była to bardzo dobra informacja dla kredytobiorców walutowych, gdyż spadek ten wystąpił również na franku szwajcarskim, a piąty dzień miesiąca jest bardzo popularnym dniem na spłaty rat w Polsce.
W dniu dzisiejszym warto zwrócić uwagę na konferencję EBC. Wystąpienia prezesów banków centralnych ostatnimi czasy zawierają często pojedyncze zdania, które wskazują kierunek rynkom na następne dni. Jeżeli dziś Mario Draghi będzie ponownie uspokajał rynki i malował wizję wyjścia z kryzysu, to umacnianie się polskiej waluty może trwać dalej.
Dla rynków ważne są również problemy w Portugalii. Wczoraj indeks tamtejszej giełdy spadał nawet powyżej 5% a rentowność obligacji rosła do 8%. Powodem jest kryzys polityczny, który może doprowadzić do zmian władzy, a co za tym idzie wstrzymania reform. Pomimo zapewnień premiera, analitycy prognozują, że rząd może upaść jeszcze w tym tygodniu. Powodem zamieszania w koalicji rządowej była dymisja ministra finansów, która wywołała podawanie się kolejnych ministrów do dymisji w ramach solidarności.
Również sytuacja w Egipcie nie napawa optymizmem. Wczoraj armia zgodnie z zapowiedziami obaliła prezydenta. Zawirowania te z pewnością nie wpłyną na stabilizację na rynku ropy, a ta ma realny wpływ na rynki światowe.
Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 25.03.2013 do 04.07.2013
Kurs EUR/PLN ostatecznie nie przełamał poziomu 4,3525 i wczoraj po decyzji i konferencji RPP skierował się wyraźnie ku dolnemu ograniczeniu kanału. Dalsze spadki zatrzymają się na linii łączącej minima ostatnich tygodni na 4,2750, w przypadku powrotu do wzrostów oporem jest w dalszym ciągu wspomniany poziom 4,3525.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 08.05.2013 do 04.07.2013
Frank szwajcarski od tygodnia znajdował się w trendzie bocznym lecz tym samym zbliżał się do dolnego ograniczenia kanału wzrostowego. W efekcie wczorajszych zawirowań ze stopami procentowymi poziom ten został przełamany. Najbliższym oporem dla wzrostów jest wspomniana już linia przebiegająca obecnie na poziomie 3,5050. W przypadku ruchu w dół wsparciem może być już testowany obecnie poziom 3,4850 gdzie znajduje się maksimum kursowe środka czerwca, po przebiciu tego poziomu kolejnym wsparciem jest 3,4600 czyli 61,8% zniesienie Fibonacciego.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 25.03.2013 do 04.07.2013
Kurs dolara jest jedynym, który przebił w ostatnich dniach maksimum lokalne osiągnięte dwa tygodnie temu, jednakże i tutaj nie obyło się wczoraj bez gwałtownego umocnienia złotego. Kurs obecnie testuje majowe maksima na poziomie 3,3025. W przypadku przebicia tego poziomu kolejne wsparcia znajdują się mniej więcej co 2 grosze, są to linia łącząca minima czerwca i 61,8% zniesienie Fibonacciego na poziomach 3,2850 i 3,2600. Dla ruchu w górę oporem jest ostatnie maksimum czyli 3,3500.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 25.03.2013 do 04.07.2013
Kurs GBP/PLN porusza się obecnie ku dolnym ograniczeniom kanału wzrostowego pomiędzy lokalnym maksimum i oporem na poziomie 5,1310, a 61,8% zniesieniem Fibonacciego na poziomie 4,9860 niemal pokrywające się z dolną linią określającą kanał wzrostowy. Są to równocześnie najbliższy opór i wsparcie techniczne.
Michał Kaszkowiak
dealer walutowy w Internetowykantor.pl