Trwa ładowanie...
d4fnsrn
sesja
23-06-2009 10:35

Czy to początek głębszej korekty?

Początek tego tygodnia rozpoczął się od silnych spadków na rynkach akcji. Inwestorzy już długo oczekiwali na korektę ostatnich silnych wzrostów, jakie obserwowaliśmy od początku marca tego roku.

d4fnsrn
d4fnsrn

Pytaniem pozostaje jak długo potrwa i jak głęboko może być taka korekta? Nastroje na rynku popsuły nowe obawy odnośnie kondycji światowej gospodarki, które wzmocnił swoimi prognozami Bank Światowy. Prezentowane poglądy w raporcie tej instytucji nie są jest jednak osamotnione. Zdaniem niektórych ekonomistów, w ciągu kilku następnych miesięcy stopa bezrobocia może sięgnąć nawet 11% w USA i oscylować w okolicach 10% w Europie. Pomimo, iż widzi się pewne oznaki poprawy nastrojów wśród konsumentów, a także wzrost wskaźników aktywności w USA, to jednak w dalszym ciągu napływające złe dane z innych gospodarek na pewno nie cieszą. Źródła oznak końca spowolnienia powinniśmy doszukiwać się przede wszystkim w sytuacji na rynku pracy, na rynku nieruchomości, a także w sektorze konsumpcji. W obecnej sytuacji by ostudzić nieco obserwowany w ostatnim czasie optymizm możliwa jest głębsza korekta zarówno na rynkach akcji, jak i surowców. Na rynku walutowym na skutek mniejszego popytu na bardziej ryzykowne aktywa i wyżej
oprocentowane waluty, na wartości zyskiwał dolar amerykański i jen japoński. Sytuacja techniczna sprzyja dalszemu umocnieniu się tych dwóch walut, czemu sprzyjałoby również rozszerzenie się korekty na rynkach akcji.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest rozpoczynające się dwudniowe posiedzenie FED, a także aukcja dwuletnich obligacji amerykańskich. Poznamy również wstępne dane na temat wskaźników aktywności PMI zarówno w sektorze usług, jak i w sektorze przemysłowym z Europy. Istotną publikacja będą dane z rynku nieruchomości w USA, w szczególności te na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym.

EURPLN
Wzrost awersji do ryzyka na rynkach światowych sprzyjał osłabianiu się waluty krajowej. Pomimo porannego niewielkiego umocnienia złotego, notowania EURPLN znalazły wsparcie w okolicach 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym. Obecnie kurs oscyluje w okolicy górnego ograniczenia szerszego zakresu wahań czyli 4,5600. Symptomem do większego osłabienie złotego będzie wyjście z zakresu i przełamanie oporu w postaci 50% zniesienia fib całości fali spadkowej z początku lutego tego roku na poziomie 4,5760. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 4,50. Ewentualne rozszerzenie się korekty na rynkach akcji będzie wywierać presję na dalsze osłabienie się PLN.

EURUSD

Eurodolar kontynuował spadki w okolice 61,8% zniesienia fib całości impulsu wzrostowego z rejonu 1,3740. Obrona wsparcia na tym poziomem zaowocowała w dniu dzisiejszym korekta wczorajszego ruchu spadkowego. Kurs obecnie zbliża się do najbliższej strefy oporu w rejonie 1,3900-1,3920. Przełamanie tego poziomu będzie symptomem do ruchu w okolice 1,3960, gdzie znajduje się istotny opór w postaci górnego ograniczenia klina spadkowego. Ponieważ obecna sytuacja sprzyja dalszemu osłabianiu się euro, poziom ten może okazać się dobrą okazją do zajmowania krótkich pozycji na tej parze. Przełamanie wsparcia w rejonie 1,3805-1,3825 powinno przyspieszyć spadki w okolice 1,3740.

d4fnsrn

GBPUSD

Od początku czerwca tego roku GBPUSD pozostaje w trendzie bocznym. Dolne ograniczenie zakresu wyznacza połowa ostatniego impulsu wzrostowego na poziomie 1,6200, natomiast górne ograniczenie to okolice 1,6600. Wybicie z zakresu powinno zaowocować silniejszym ruchem na funcie. Obecnie najlepszą strategią wydaje się być handel w zakresie i sprzedaż funta na ruchach korekcyjnych. Najbliższy opór wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym przebiegająca w rejonie 1,6390. Aktualnym pozostaje wsparcie na poziomie 1,6200.

USDJPY

Wzrost awersji do ryzyka i korekta na rynkach akcji sprzyja umacnianiu się waluty japońskiej w stosunku do wszystkich wyżej oprocentowanych walut. Notowania USDJPY znajdują się poniżej istotnego oporu w postaci linii poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych przebiegającej w rejonie 98,00, co jak na razie ogranicza wszelkie zwyżki na tej parze. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 78,6% zniesienia fib całości wzrostów z okolic 93,80. Ewentualne rozszerzenie korekty na rynkach akcji będzie sprzyjać umacnianiu się jena.

IDMSA

d4fnsrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fnsrn