Trwa ładowanie...
waluty

Czy ważne dane ze świata wskażą kierunek również złotówce?

Dzisiaj rynek walutowy żyje danymi makro. Odczyty powinny wyznaczyć kierunki podążania kursów na najbliższe dni dla głównych walut. Dzień rozpoczęliśmy serią odczytów indeksów PMI dla przemysłu dla większości europejskich gospodarek oraz łącznego dla całej Strefy Euro.

Share
Czy ważne dane ze świata wskażą kierunek również złotówce?
Źródło: internetowykantor.pl
d1542mb

Czwartek na rynkach był w miarę spokojnym dniem. Rozpoczął się co prawda słabszymi od oczekiwań danymi o sprzedaży detalicznej w Niemczech, ale rynki nie zareagowały na nie zbyt żywiołowo, gdyż oczekiwały na publikację istotniejszych danych makroekonomicznych pod koniec tego tygodnia. Pierwsze ważne dane przyszły wczoraj z USA. O godzinie 14:30 opublikowano liczbę nowozorejestrowanych bezrobotnych. Rynek spodziewał się wzrostu, aczkolwiek był on większy od oczekiwań co przełożyło się na, kolejne już w ostatnich dniach, umocnienie się dolara względem euro.

Jak to często ma miejsce w sytuacji, gdy rynek czeka na ważne dane mamy do czynienie ze zmniejszoną zmiennością. Tak też było i teraz. Złotówka znajduje się na zbliżonych poziomach jak wczoraj. Jeżeli publikowane dane nie wskażą rynkowi wyraźnego kierunku, taki stan może mieć miejsce aż do najbliższego posiedzenia RPP w dniach 5-6 lutego, kiedy to prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z kolejną obniżką stóp procentowych.

Dzisiejszy dzień rozpoczął się publikacją wskaźników PMI dla Polski oraz największych europejskich gospodarek. Po serii słabych danych makro z naszego kraju inwestorzy byli gotowi na słabsze wskazanie. Wynik 48,6 pkt jest nie tylko lepszy od poprzedniego odczytu, ale i od oczekiwań, co widać było po umocnieniu się naszej waluty tuż po odczycie. W przypadku pozostałych krajów również mamy sympatyczne niespodzianki. Szwajcaria zanotowała 52,5 pkt, czyli +3 pkt w stosunku do poprzedniego odczytu, Niemcy 49,8 czyli niemal 4 pkt, a cała strefa Euro 47,9 pkt, czyli wzrost o niemal 2 pkt. Poziom 50 pkt jest symboliczną granicą pomiędzy recesją a wzrostem, zbliżanie się tego wskaźnika jest bardzo dobrym sygnałem dla przyszłości naszego kontynentu.

d1542mb

O godzinie 14:30 pojawi się publikacja danych na temat sytuacji na rynku pracy w USA. Analitycy prognozują utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 7,8%. Sądząc po tym, że wczoraj opublikowano istotnie wyższą od oczekiwań liczbę nowozarejestrowanych bezrobotnych utrzymanie tego wskaźnika będzie dobrą wiadomością.

We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Rynek jest przekonany o kontynuowaniu serii obniżek. Większość analityków uważa, że znów ujrzymy redukcję o 0,25pb, która, sądząc po tym co się dzieje na rynku, jest już zawarta w wycenie złotówki. Słyszalne są też większe liczby. Powodem tych prognoz były dane wyraźnie wskazujące na spowolnienie w kraju, a to tworzy miejsce na luzowanie polityki pieniężnej. Pogląd ten jest mocno odważny, pamiętając jak bardzo RPP lubi spokojne, wyważone działania i oglądanie ich efektów przed podjęciem kolejnych.

Marcin Rogalski specjalista Cash Management Internetowykantor.pl

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

d1542mb

Podziel się opinią

Share
d1542mb
d1542mb