Trwa ładowanie...

Czy ważność przeglądu samochodu jest przedłużona na czas trwania epidemii? Tak, ale tylko niektórym kierowcom

Mycie samochodu i wymiana opon nie uzasadniają wyjścia z domu. Co innego konieczność zrobienia badań technicznych, jeśli kończy się ważność poprzednich. Specjalna regulacja przewidziana jest dla osób przebywających na obowiązkowej kwarantannie.

Czy ważność przeglądu samochodu jest przedłużona na czas trwania epidemii? Tak, ale tylko niektórym kierowcomŹródło: East News, fot: Andrzej Zbraniecki/EAST NEWS
drvnky4
drvnky4

Po tym, jak przed kilkoma dniami policjanci wystawili kilkanaście mandatów osobom, które przyjechały do myjni samochodowej, na kierowców padł blady strach. Wielu z nas zakładało, że ograniczenia w poruszaniu dotyczą poruszania się pieszo, a nie w samochodzie, gdzie przecież jesteśmy sami lub z najbliższymi.

Nic bardziej mylnego – okazało się. Zaniepokojeni kierowcy natychmiast zaczęli w mediach społecznościowych dyskusje o tym, co należy rozumieć przez "zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego", bo tylko takie czynności można obecnie wykonywać.

Skoro mycie samochodu to luksus znany z czasów przed epidemią, to jak potraktować wymianę opon zimowych? A odstawienie auta do mechanika, by naprawił coś, co od tygodni szwankowało? Chociaż skoro usterka powstała jakiś czas temu, a auto nadal dało się użytkować, to może jednak żadna to "niezbędna sprawa"? A co z przeglądem samochodu w sytuacji, gdy mija termin ważności poprzednich badań. Czy jest to wystarczający powód, by wyprowadzić auto z garażu i opuścić bezpieczny dom?

Obejrzyj: Kiedy firmy zaczną działać? Pomysł na luzowanie przepisów dla biznesu to kwestia tygodni

Światło na tę skomplikowaną sprawę rzucili prawnicy z Biura rzecznika Praw Obywatelskich, do których codziennie spływają wątpliwości od ludzi, którzy gubią się w ograniczeniach.

drvnky4

Przypominają, że w tarczy antyktyzysowej 2.0, którą teraz zajmuje się Senat i jeszcze musi podpisać Prezydent prawdopodobnie będzie poświęcony zagadnieniu przedłużenia ważności przeglądu technicznego pojazdu w brzmieniu:

"Art. 15zzzx. Badanie techniczne pojazdu, którego termin upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, którego właścicielem lub posiadaczem jest osoba przebywająca na obowiązkowej kwarantannie lub poddana leczeniu z powodu COVID-19 w tym okresie, zachowuje ważność przez okres 7 dni od dnia zakończenia leczenia lub zwolnienia z obowiązkowej kwarantanny, jedynie w celu umożliwienia dojazdu na badanie techniczne".

Przez "pojazd" rozumiemy wszystkie środki transportu wymagające terminowych przeglądów technicznych.

Obecnie jednak regulacja ta jest zawężona jedynie do pojazdów osób podlegających kwarantannie lub poddanych leczeniu na COVID-19.

drvnky4

Pozostali kierowcy i właściciele aut i motocykli nadal powinni wypełniać obowiązek przeglądu technicznego uwzględniając środki bezpieczeństwa podczas przekazywania i odbioru pojazdów od mechanika. Jednym słowem – stan zagrożenia nie zwalnia ich z obowiązku wykonania badań.

Tylko najważniejsze sprawy

Obecnie obowiązujące przepisy bardzo poważnie ingerują w nasze codzienne życie. Zabraniają wychodzenia z domu - z wyjątkiem kilku dosłownie wyjątkowych sytuacji. Zatem to, czy nasze przemieszczanie się jest dopuszczalne, zależy od tego, czy zmieścimy się w tych wyjątkach. Przepisy wprowadzające ogólny zakaz przemieszczania się osób, zezwalają na przemieszczanie się pod warunkiem realizacji jednego z poniższych celów:

drvnky4

• wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych,

• zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej, a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych,

• wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu,

drvnky4

• sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych,

• wykonywania czynności związanych z realizacją zadań wynikających z ustawy Prawo łowieckie oraz z ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

drvnky4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drvnky4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj