Trwa ładowanie...

Czy ZUS może zbankrutować? Internauci pytają rzecznika ZUS

Czy ZUS może zbankrutować? Dlaczego ZUS pobiera składkę rentową od dorabiających emerytów? Czy składki podlegają dziedziczeniu? To pytania internautów, które zadaliśmy rzecznikowi ZUS Wojciechowi Andrusiewiczowi.

Share
Czy ZUS może zbankrutować? Internauci pytają rzecznika ZUS
Źródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d3k1c4l

Pod koniec września NIK opublikował raport, w którym opisał cały szereg nieprawidłowości związanych z przechowywaniem dokumentacji osobowej i płacowej. Raport odbił się szerokim echem w mediach, bo poruszona tematyka nie jest błaha – niejasne zasady przechowywania dokumentacji mogą doprowadzić do tego, że setki tysięcy obywateli, którzy pracowali w nieistniejących już przedsiębiorstwach, mogą otrzymywać zaniżone emerytury.

Sytuacja tych osób jest trudna, ale nie beznadziejna. Zapytaliśmy rzecznika ZUS Wojciecha Andrusiewicza, jak emeryci mogą udowodnić swój kapitał początkowy.

Poza tym zadaliśmy pytania, które nurtują czytelników Wirtualnej Polski. Dlaczego ZUS pobiera składkę rentową od dorabiających emerytów, skoro oni i tak na rentę nie pójdą? Czy pieniądze zgromadzone na kontach emerytalnych osób, które zmarły niedługo po przejściu na emeryturę, przechodzą na spadkobierców?

Zapraszamy do oglądania.

d3k1c4l

Podziel się opinią

Share
d3k1c4l
d3k1c4l