Czym jest system traceability?
Zarządzanie produkcją to proces, bez którego nie może obejść się żadna współczesna fabryka. Przez ogrom maszyn i ludzi ich obsługujących łatwo jest pominąć ważne szczegóły, które stanowią o jakości ostatecznego wyrobu. W jaki sposób możemy kontrolować proces produkcyjny?
12.09.2023 | aktual.: 25.04.2024 14:10
Czym jest system traceablity?
Ścisła kontrola pracy i produkcji to bardzo ważny element zarządzania każdym zakładem produkcyjnym. Od niego zależy to, czy będziemy mieć dość surowca do wytworzenia produktu, czy zostanie on wykonany we wskazanym, właściwym czasie, a także czy będziemy mogli wziąć kolejne zlecenie możliwie jak najszybciej. Zazwyczaj za wiele z tych zadań odpowiadają systemy ERP, które są specjalnym rodzajem oprogramowania przeznaczonym do zarządzania produkcją. Dodatkowo jednak możemy zaopatrzyć się także w system traceability, który pozwala na pełne śledzenie wszystkich elementów procesu produkcji - od surowców, przez moment wytwarzania, aż po pakowanie i dystrybucję. Korzystając z połączenia tych dwóch rodzajów oprogramowania mamy pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w naszej fabryce. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie ImFactory.
Jak system traceablity wspomaga pracę w fabryce?
Jednym z najważniejszych powodów, dla których wykorzystuje się specjalistyczne oprogramowanie w produkcji i przemyśle, jest oczywiście redukcja kosztów i maksymalizowanie mocy przerobowych. Korzystają z niego firmy działające w ramach wielu gałęzi przemysłu, jak farmacja, automotive, a także produkcja artykułów spożywczych. Dzięki systemowi śledzącemu mamy nieustannie świadomość tego, ile surowca zużywamy, ile nam go zostało w magazynie, a także jak sprawnie jesteśmy w stanie wytworzyć pojedynczy produkt z naszego katalogu. Dodatkowo także śledzenie umożliwia odtworzenie drogi, jaką produkt musi przebyć, aby powstać. W związku z tym, jeżeli gdzieś na tej ścieżce pojawią się problemy techniczne, możemy natychmiast zlokalizować ich źródło i szybciej sobie z nimi poradzić, na przykład wymieniając maszynę czy dokonując serwisu.
Czy warto zdecydować się na system traceability?
Oprogramowanie wspomagające produkcję jest już bardzo popularne i powszechnie wykorzystywane zarówno w dużych, jak i niewielkich zakładach produkcyjnych. Jest to niewątpliwie ogromna pomoc, która jednocześnie umożliwia nam zmniejszenie ryzyka przepracowania maszyny, zamówienia zbyt dużej ilości surowca, czy wyprodukowania rzeczy z wadą fabryczną. System traceability w połączeniu z systemem typu ERP może być świetnym rozwiązaniem, które - prawidłowo użytkowane - zapewni nam pełną kontrolę nad procesem produkcyjnym w naszym przedsiębiorstwie. Wystarczy, że prawidłowo go wdrożymy oraz zapewnimy personelowi stosowne szkolenia z użytkowania.
O czym pamiętać wdrażając system traceability?
Jeżeli zdecydujemy się na wdrożenie systemu traceability, musimy w pierwszej kolejności upewnić się, że będzie on współpracował z innymi rodzajami oprogramowania do kontroli produkcji, jeżeli już takie posiadamy na terenie swojej firmy. Kolejnym krokiem jest zapewnienie właściwego, kompleksowego szkolenia wszystkim osobom, które na co dzień mają z niego korzystać. Sami również powinniśmy z niego skorzystać - dzięki temu zrozumiemy, jak odbywa się kontrola pracy w czasie produkcji i będziemy w stanie lepiej wspomagać naszych pracowników w codziennych wyzwaniach. Ostatecznie również należy sprawdzić, czy producent oprogramowania zapewnia stosowne wsparcie w razie awarii i jak szybko reaguje na podobne zgłoszenia.