Trwa ładowanie...
waluty
13-01-2011 08:51

Dane i wyniki zdominują koniec tygodnia

Przetarg portugalskich obligacji, wcześniej postrzegany jako zagrożenie, stał się pretekstem do wzrostów cen akcji (tym razem nie tylko w USA) oraz umocnienia euro. W tym kontekście dzisiejsze aukcje hiszpańskiego i włoskiego długu powinny być już tylko formalnością. Rynki akcji będą wyczekiwać wyników spółki Intel. Ponadto dziś pierwsze istotniejsze dane z USA, zaś w Polsce dane o grudniowej inflacji.

Dane i wyniki zdominują koniec tygodniaŹródło: X-Trade Brokers
d2zz2m6
d2zz2m6

Rynki akcji – przetarg, sezon wyników zachęcają kupujących

O ile do tej pory najbardziej optymistyczni byli inwestorzy w USA, wczoraj sygnał do zakupów przyszedł z Europy. Deklaracje poparcia dla strefy euro z Azji (o czym pisaliśmy w poprzednich komentarzach) oraz aktywności EBC w skupowaniu portugalskich obligacji przekonały inwestorów, że nawet jeśli Półwysep Iberyjski będzie w tym roku powodem większych turbulencji, to nie będzie jeszcze ten tydzień. Efekt to wyraźny wzrost cen obligacji krajów PIIGS.

W tej sytuacji wzrosty cen akcji w Europie są zrozumiałe. Co ciekawe jednak, rynki akcji reagowały dużo bardziej żywiołowo niż euro, mimo iż wcześniej przecena walorów spółek była dużo mniejsza niż wspólnej waluty (nie wspominając już o USA, gdzie przeceny nie było w ogóle, a pozytywna reakcja – owszem). Paliwem dla giełdowych byków może być rozpoczynający się sezon wyników w USA. Wzrosty – S&P500 notuje siódmy kolejny wzrostowy tydzień i 17 z ostatnich 20 – są już jednak na wyczerpaniu. Kupujących ograniczają już nie tylko poziomy techniczne (więcej http://www.xtb.pl/strona.php?pulsrynku=18809), ale także bardzo silne wykupienie rynku. Wskaźnik put/call dla amerykańskich akcji w ostatniej dekadzie niżej był tylko w pierwszych dniach kwietnia ubiegłego roku. Wtedy skończyło się to niemal 20% korektą.

Na wzrosty we Frankfurcie zareagował też warszawski parkiet, gdzie prym wiedzie wspierany rekomendacjami kupna KGHM. Posesyjna analiza techniczna kontraktów na WIG20 codziennie w pulsie rynku (http://www.xtb.pl/strona.php?pulsrynku=18824).

EURUSD – wzrosty, ale umiarkowane

Na względnie udanej aukcji portugalskiego długu skorzystało też euro. Notowania EURUSD odnotowały wzrost do poziomu 1,3140, ale nie udało im się opuścić strefy oporu, co poprawiłoby sytuację techniczną kupujących. Gdyby to się udało, para miałaby szansę na wzrost do górnego ograniczenia kanału spadkowego, obecnie blisko 1,33.

d2zz2m6

Postrzeganie euro nie uległo jednak zdecydowanej poprawie. Mohamed El- Erian, szef PIMCO (największy fundusz obligacji) nie dołączył do budującej się w tym tygodniu fali optymistów, stwierdzając, iż strefie euro brakuje rozwiązań strukturalnych, a tylko one mogłyby zapewnić wyjście z kryzysu. Umiarkowane wzrosty miały miejsce też na parze EURCHF.

W kalendarzu – przetargi w Europie, dane z USA i Intel

Dziś obligacje sprzedawać będą Hiszpania i Włochy. Wyniki aukcji znane będą odpowiednio o 10.45 i 11.00. Dla rynków akcji ważniejsze będą jednak wyniki Intela, które poznamy po sesji w USA (oczekiwany zysk na akcję to 53c). W USA opublikowanych będzie kilka raportów makroekonomicznych – tygodniowe dane z rynku pracy (konsensus 404 ts.), PPI (konsensus +0,7% m/m dla wskaźnika ogółem i +0,2% m/m dla wskaźnika bazowego) oraz bilans handlowy (oczekiwany jest deficyt na poziomie 41 mld USD). Kluczowe dla dolara będą dane tygodniowe i bazowy PPI. Na notowania złotego wpływ mogą mieć dane o inflacji za grudzień (14.00, konsensus i nasza prognoza to 3,1% R/R, ale widzimy ryzyka po stronie 3,2%), zwłaszcza, że może przesądzić o podwyżce stóp już w styczniu.
Wspomnieć należy także o wydarzeniach związanych z bankami centralnymi. Decyzje Banku Anglii i EBC poznamy odpowiednio o 13.00 i 13.45. Rynki nie oczekują jednak żadnych ruchów, ani teraz, ani w najbliższej przyszłości. Bank Anglii musi brać pod uwagę negatywny wpływ (na popyt krajowy) konsolidacji fiskalnej na Wyspach, zaś EBC równoważyć potrzeby ekspansji w północnej części strefy z bolączkami południa. W tej sytuacji większy wpływ na rynki może mieć okolicznościowe wystąpienie Bena Bernanke, które zapowiedziane jest na godzinę 19.00 naszego czasu.
dr Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

d2zz2m6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zz2m6