Dane makro pozostają słabe
Rynki pozostają w fazie wyczekiwania na czwartkową konferencję ECB, na której powinny zostać ujawnione szczegóły dotyczące tzw. planu Draghiego. Ze wstępnie ujawnionych informacji wiemy, że nowy program skupu aktywów będzie koncentrował się na długu do 3 lat, jednak nie jest znana skala programu ani warunki, jakie będą musiały spełnić kraje ubiegające się pomoc.
Wyczekiwanie na to wydarzenie sprawia, że na boczny plan schodzą publikowane w tym tygodniu dane makroekonomiczne. Pomimo, iż opublikowane na początku tygodnia słabe dane z gospodarki chińskiej oraz publikacje na temat indeksów PMI dla sektora przemysłowego zostały zignorowane, to wczorajsze dane na temat wskaźników obrazujących kondycję przemysłu w USA nie przeszły już bez echa i wpłynęły negatywnie na nastroje rynkowe. W sierpniu amerykański indeks PMI wzrósł do poziomu 51,5pkt. czyli mniej niż prognozowali analitycy. Co więcej indeks ISM ukształtował się na poziomie najniższym od 3 lat, pozostając poniżej bariery 50pkt. na poziomie 49,6pkt. podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost do 50pkt. Pogorszenie klimatu inwestycyjnego sprzyjało umocnieniu USD w stosunku do większości walut.
Dzisiaj w nocy nastrojom rynkowym nie pomogły również dane na temat tempa wzrostu gospodarczego australijskiej gospodarki. W II kwartale PKB wzrósł o 0,6% w ujęciu kwartalnym wobec prognoz na poziomie 0,7%, co było słabym wynikiem w zestawieniu z I kwartałem 2012 roku, kiedy to wzrost wyniósł 1,3%k/k i został zrewidowany w górę do 1,4%. W reakcji na te dane AUD tracił na wartości. Para AUDUSD przełamała istotne wsparcie na poziomie 1,0223, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do dalszych spadków w okolice 1,01. To nie koniec słabszych danych, jakie napłynęły na rynek w dniu dzisiejszym. Rozczarowały odczyty indeksów PMI dla sektora usług z Europy. Sierpniowe odczytu wskaźników z Francji i całej strefy euro były niższe w porównaniu do poprzedniego miesiąca oraz od prognoz rynkowych. Indeks PMI dla usług z Niemiec co prawda pozostał w sierpniu na tym samym poziomie co w lipcu, jednak indeks PMI Composite dla strefy euro spadł do 46,3pkt. z 46,5pkt.
Podczas środowej sesji oprócz danych na temat sprzedaży detalicznej w strefie euro poznamy także decyzję Banku Kanady w sprawie stóp. Konsensus rynkowy zakłada, że stopy zostaną utrzymane na poziomie 1,0%. Na dziś zaplanowane jest także spotkanie przewodniczącego Rady Unii Europejskiej z prezydentem Francji, a na konferencji bankowej będzie przemawiał minister finansów Niemiec.
EURPLN
Notowania EURPLN zamknęły się wczoraj powyżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku, co w dniu dzisiejszym było impulsem do przełamania z impetem oporu na poziomie 4,20. Obecnie notowania eurozłotego zmierzają w kierunku 50% zniesienia Fibo całości fali spadkowej kształtującej się od początku czerwca tego roku. Poziom 4,23 stanowi najbliższy opór. Dzisiaj poznamy decyzję RPP w sprawie stóp. Analitycy spodziewaj sie gołębiego komunikatu sygnalizującego łagodzenie polityki monetarnej w najbliższych miesiącach, co wpływa negatywnie na złotego.
EURUSD
Brak siły na przełamanie sierpniowego maksimum lokalnego z tego roku, a także wyjście powyżej istotnego oporu w postaci zniesienia 41,4% całości tegorocznej fali spadkowej na poziomie 1,2638 stały się impulsem do odreagowania wzrostów na EURUSD. Z technicznego punktu widzenia obecna korekta spadkowa może się rozszerzyć w rejon 1,2450, gdzie przebiega dolne ograniczenie kanału wzrostowego.
GBPUSD
Pomimo lepszych danych na temat wskaźników PMI GBPUSD nie zdołał utrzymać się powyżej poziomu 1,59. Funtdolar handlowany jest poniżej istotnego oporu w postaci zniesienia 61,8% Fibo całości fali spadkowej i dodatkowo w rejonie 1,59 zaczyna się kształtować formacja podwójnego szczytu. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 1,5800.
AUDUSD
Korekta wzrostowa na AUDUSD była znikoma. Para nie zdołała wyjść powyżej oporu w postaci górnego ograniczenia chmury ichimoku. Słabsze dane na temat australijskiego PKB w ujęciu kwartalnym przyczyniły się do kontynuacji spadków na tej parze. Przełamanie wsparcia na poziomie 1,0223 otworzyło drogę do dalszej deprecjacji AUDa w rejon 1,01 USD.
Autor: Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl