Trwa ładowanie...
d2k96kt
d2k96kt

Dane o PKB za I kw. pozwalają podtrzymać prognozę ok. 3 proc. rdr wzrostu w '10 - MG (aktl.)

...
Share
d2k96kt

# dochodzą szczegóły z komentarza MG do danych GUS #

31.05. Warszawa (PAP) - Dane o PKB za I kwartał pozwalają na podtrzymanie całorocznej prognozy wzrostu wynoszącej obecnie ok. 3 proc., w kolejnych kwartałach również należy spodziewać się dynamik rocznych na poziomie ok. 3 proc. - oceniła w rozmowie z PAP Aneta Piątkowska, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

"Wyniki PKB za I kwartał, jak i jego struktura nie skłaniają nas obecnie do korygowania prognoz na cały rok. Nadal spodziewamy się, że wzrost PKB w 2010 roku wyniesie ok. 3 proc. rdr, w kolejnych kwartałach gospodarka powinna się rozwijać stabilnie z dynamikami rocznymi wynoszącymi ok. 3 proc." - powiedziała PAP Piątkowska.

d2k96kt

GUS podał w poniedziałek, że PKB wzrósł w I kwartale 2010 roku o 3,0 proc., wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 2,9 proc.

"Patrząc na wynik gospodarki za I kwartał, można powiedzieć, że jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami. Rozczarowaniem są inwestycje, ich spadek, chociaż początek roku nigdy nie jest sprzyjający w kwestii inwestycji. Dodatkowo - element pogodowy, sroga zima, jej wpływ miał duże znaczenie dla tej kategorii (inwestycji)" - podkreśla dyrektor departamentu w MG.

"Odbicia w inwestycjach należy się spodziewać w III i IV kwartale, na II kwartał również wpływ będą miały czynniki pogodowe" - dodaje.

Z komunikatu GUS wynika, że inwestycje w I kw. 2010 spadły o 12,4 proc., wobec konsensusu spadku o 0,7 proc.

d2k96kt

W komentarzu ministerstwa gospodarki do danych GUS opublikowanego w poniedziałek po południu napisano, że analitycy resortu w drugim kwartale br. oczekują wyniku PKB zbliżonego do osiągniętego w I kwartale, zaś osłabienie złotego powinno wpłynąć na utrzymanie korzystnego wpływu popytu zewnętrznego.

"Natomiast wolniej może rosnąć spożycie, choć powinna je wspierać wciąż korzystna sytuacja na rynku pracy" - napisano w komunikacie.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ jba/ ana/

d2k96kt

Podziel się opinią

Share
d2k96kt
d2k96kt