Trwa ładowanie...
d2n9tlr
26-03-2012 11:07

Dane z Niemiec wciąż dobre

Miniony tydzień przyniósł kolejną porcję nienajlepszych danych z Europy. Przede wszystkim silnie rozczarowały odczyty europejskich indeksów PMI dla sektora przemysłowego i sektora usług. Ten tydzień zapowiada się również ciekawie, a w centrum uwagi w dniu dzisiejszym pozostają dane na temat niemieckiego indeksu Ifo uznawanego za wiarygodny wskaźnik kondycji niemieckiej gospodarki.

d2n9tlr
d2n9tlr

*Miniony tydzień przyniósł kolejną porcję nie najlepszych danych z Europy. Przede wszystkim silnie rozczarowały odczyty europejskich indeksów PMI dla sektora przemysłowego i sektora usług. Ten tydzień zapowiada się również ciekawie, a w centrum uwagi w dniu dzisiejszym pozostają dane na temat niemieckiego indeksu Ifo uznawanego za wiarygodny wskaźnik kondycji niemieckiej gospodarki. *

Konsensus rynkowy zakładał, że w marcu wskaźnik ten nie zmienił się miesiąc do miesiąca. Indeks pozytywnie zaskoczył i wzrósł do 109,8pkt. Jest to kolejny argument dla optymistów, jednak należy pamiętać, że gospodarka niemiecka w ostatnim czasie wypada lepiej na tle całej strefy euro. W reakcji na dane euro zyskało na wartości względem dolara. Para EURUSD w dalszym ciągu pozostaje poniżej istotnej strefy oporu 1,329-1,3310. Brak siły na pokonanie tych poziomów na skutek pozytywnego impulsu w postaci lepszych danych może być symptomem do powrotu do spadków na eurodolarze.
Dzisiaj poznaliśmy także dane z Polski na temat sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia. Sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym powyżej oczekiwań analityków o 13,7% w skali roku oraz 1,2% licząc miesiąc do miesiąca. Stopa bezrobocia wzrosła w lutym do poziomu 13,5%, tak jak zakładali analitycy. Dobre dane o sprzedaży detalicznej mogą być kolejnym argumentem dla jastrzębich członków Rady Polityki Pieniężnej za podwyżką kosztu kredytu. Zdaniem Glapińskiego z RPP kwiecień jest dobrym miesiącem na podwyżkę stóp procentowych, a inflacja pozostaje na wysokim poziomie już zbyt długo. Według Zielińskiej z RPP stabilizacja czy wzrost stóp procentowych jest obecnie bardziej prawdopodobny niż obniżki. Złoty pozytywnie zareagował na dane z Polski.

W tym tygodniu warto zwrócić uwagę na odczyt indeks zaufania amerykańskich konsumentów a także indeksy koniunktury gospodarczej z Europy. Z kolei na piątek zaplanowany jest szczyt ministrów finansów Unii Europejskiej. Nie poznamy nowego lekarstwa na kryzys, jednak powinniśmy wreszcie poznać szczegóły dotyczące zwiększenia rozmiaru funduszy ratunkowych dla strefy euro. Zgodnie z doniesieniami Financial Times Niemcy mogą zgodzić się na kompromisową propozycję zakładającą jednoczesne działanie obecnego funduszu ratunkowego EFSF do połowy 2013 z utworzonym na kwotę 500 mld euro ESM.

EURPLN
Eurozłoty przetestował dzisiaj wsparcie na poziomie 4,1370 wynikające z 50% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z okolic 4,10. Symptomem do powrotu do spadków na EURPLN był brak siły na przełamanie strefy oporu w rejonie 4,1750-4,18, a silniejszy ruch umacniający złotego nastąpił po publikacji danych o sprzedaży detalicznej. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 4,1200.
EURUSD
Kolejna nieudana próba pokonania strefy oporu w rejonie 1,3290-1,3310 przyczyniła się do powrotu do spadków na eurodolarze. Para obecnie zbliża się w okolice wsparcia na poziomie 1,3185 wynikającego z linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych na wykresie godzinowym. Ewentualne przełamanie wyżej wspomnianego poziomu otworzy drogę do dalszej deprecjacji euro w okolice 1,3120/30

d2n9tlr

GBPUSD
Brak impulsu do wyjścia powyżej okolic 1,5900 przełożył się na osłabienie funta. Techniczny obraz rynku na wykresie 4h wskazuje na możliwy ponowny test poziomu 1,5800, którego przełamanie otworzyłoby drogę w rejon 1,5730-1,5760. Najbliższy opór wyznaczają okolice 1,5860.
USDJPY
Widoczna na wykresie 4h formacja podwójnego szczytu przyczyniła się do realizacji zysków z długich pozycji na USDJPY. Para kontynuowała spadki w okolice 82 jenów za dolara, gdzie wsparcie wyznacza zniesienie 61,8% Fibo całości wzrostów z okolic 80,55. Na wykresie 4h notowania znów znajdują się wewnątrz chmury ichimoku i z technicznego punktu widzenia możliwy jest powrót USDJPY w okolice górnego ograniczenia chmury, które wyznacza opór na poziomie 83,40.
Autor: Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl

d2n9tlr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n9tlr