Trwa ładowanie...
inflacja
22-11-2010 16:43

Dane z Polski o inflacji bazowej zgodne z prognozami

W ostatnich godzinach miał miejsce spadek kursu EUR/USD w okolice poziomu 1,3610.

Dane z Polski o inflacji bazowej zgodne z prognozamiŹródło: TMS Brokers
d7hl1vp
d7hl1vp

Miejsce entuzjazmu rynkowego wywołanego przez porozumienie pomiędzy EU i MFW a Irlandią w sprawie programu pomocowego zastąpiła niepewność m.in. odnośnie losów budżetu tego kraju na przyszły rok. Jednym z warunków udzielenia wsparcia Irlandii są zdecydowane oszczędności budżetowe w ciągu najbliższych lat. Mogą się jednak pojawić problemy z przyjęciem budżetu na 2011 r., który je zakłada, bowiem wymaga on poparcia polityków niezależnych, a dzisiaj jeden z nich wskazał, iż raczej nie będzie głosował „za”. Tego typu spekulacje i zachowanie eurodolara nimi spowodowane sugeruje, iż jeszcze trochę czasu minie, zanim problemy mniej rozwiniętych krajów strefy euro przestaną oddziaływać na rynek.

Wartość euro względem dolara wybiła się dzisiaj dołem z czterodniowego kanału wzrostowego, co tworzy przestrzeń do większej zniżki. Za scenariuszem spadkowym przemawia m.in. fakt, że obserwowane w ostatnich dniach odbicie w notowaniach EUR/USD zatrzymało się już na poziomie 38,2 proc. zniesienia zniżki, jaka miała miejsce od początku do połowy listopada, co świadczy o jego słabości. Najbliższe istotne wsparcie w kierunku którego zmierzać może eurodolar to poziom 1,3560, kolejne to dopiero minimum z minionego tygodnia, tj. 1,3450.

Złoty w trakcie dzisiejszej sesji europejskiej nieco stracił na wartości. Kurs EUR/PLN wzrósł w okolice 3,9400 natomiast USD/PLN do 2,8900. Sytuacja techniczna w notowaniach tych par walutowych jednak nie uległa zmianie. Pierwsza z nich wciąż pozostaje w płasko nachylonym kanale spadkowym, natomiast druga nie przebiła jeszcze kluczowego oporu 2,9000. Polska waluta nie zareagowała na zgodne z oczekiwaniami i ostatnim odczytem dane o inflacji bazowej w październiku (wyniosła ona 1,2 proc. r/r). Krajowy rynek oczekuje już na jutrzejszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Dzisiejsze dane nie zmieniły nastawienia inwestorów względem tej decyzji. Po ostatnich wypowiedziach A. Bratkowskiego z RPP wydaje się, iż koszt pieniądza w naszym kraju do końca bieżącego roku pozostanie bez zmian. Taki scenariusz jest raczej neutralny dla notowań polskiej waluty.

Tomasz Regulski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d7hl1vp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7hl1vp