Dane z rynku nieruchomości wsparły po południu dolara
Wzrost dynamiki podpisanych umów w przedsprzedaży domów o 3,4 proc. m/m w marcu w zasadzie niweluje negatywną wymowę danych sprzed tygodnia, kiedy to okazało się, że sprzedaż nowych domów nieoczekiwanie spadła w ubiegłym miesiącu o ponad 14 proc. m/m. Nie dziwi, zatem reakcja w postaci umocnienia się dolara, co zauważalne było na wszystkich majors.
28.04.2014 17:21
Dane te poprawiły zwłaszcza sytuację na USD/JPY, który powrócił w okolice 102,60 po tym, jak jeszcze w piątek po południu „łamał” w dół okolice 102,00. Wpływ na to miała także sytuacja na Ukrainie, gdzie wbrew obawom nie zanosi się na rychłą interwencję rosyjskich wojsk. Jednocześnie kolejne sankcje nakładane na Rosję przez USA nadal nie dotyczą konkretnych sektorów gospodarki, tylko skupiają się na osobach z otoczenia Władimira Putina. A to jest przyjmowane przez rynki z zadowoleniem, gdyż groźba spowolnienia wzrostu globalnej gospodarki oddala się w czasie.
Na wykresie USD/JPY dzisiejsza zwyżka wymazała negatywną wymowę świec z końca tygodnia. Jeżeli najbliższe godziny nie przyniosą spadku poniżej 102,30-35, to rynek będzie miał dużą szansę uporać się z kluczowym oporem na 102,65-70 w najbliższych dniach. Wsparciem dla tego scenariusza mogłyby też stać się dane z USA, jakie będą publikowane w drugiej połowie tygodnia. Pewnym zagrożeniem może natomiast być komunikat po posiedzeniu Banku Japonii w środę, a zwłaszcza towarzysząca mu konferencja prezesa Kurody. Dla rynku kluczowe będzie to, jak szef BOJ odniesie się do ostatniego wzrostu inflacji w regionie Tokio, która wyraźnie wzrosła za sprawą podwyższenia podatku od sprzedaży w kwietniu. Oczywiście chodzi tu o kontekst potencjalnego zwiększenia skali programu QQE w najbliższych miesiącach.
Wykres dzienny USD/JPY
Na wykresie EUR/USD po rannej zwyżce do 1,3878, kolejne godziny przyniosły konsolidację, która ostatecznie zakończyła się spadkiem po w/w danych makro o godz. 16:00 i testem strefy wsparcia 1,3840-55. Jeżeli nie zostanie złamana, to będzie to sygnał, aby do czasu publikacji kluczowych danych nt. inflacji HICP w środę, podjąć skuteczną próbę zamknięcia luki bessy na 1,3882 i ataku na rejon 1,3915-30.
Wykres dzienny EUR/USD
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ
_ Nota prawna: Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców.
Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. _