Trwa ładowanie...
d2hgk1n
d2hgk1n

Darley Energy Poland zaskarżyło decyzję o przyznaniu KGHM koncesji k/ Pucka

Warszawa, 04.02.2015 (ISBnews) - Darley Energy Poland (DEP) złożyło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na rozstrzygnięcie ministra środowiska utrzymujące w mocy decyzję o przyznaniu KGHM Polska Miedź spornej koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowych w rejonie Pucka, podało DEP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2hgk1n

Wcześniej spółka złożyła też w Komisji Europejskiej skargę na Polskę w sprawie dyskryminacji w procesie przyznania koncesji.

"Jesteśmy zdeterminowani w dochodzeniu sprawiedliwości. Unia Europejska gwarantuje nam swobodę działalności gospodarczej i równouprawnienie, dlatego nie możemy zgodzić się na niejawne, preferencyjne podejście do spółek kontrolowanych przez polskie państwo" - powiedział prezes DEP Philip Jeffcock, cytowany w komunikacie.

Na początku października 2014 r. minister środowiska udzielił KGHM Polska Miedź koncesji, o którą wcześniej starał się Darley Energy Poland. Później, 30 grudnia ub.r. Ministerstwo Środowiska podtrzymało decyzję o przyznaniu spornej koncesji KGHM. DEP podkreśla, że decyzję tę podjęto przed wejściem w życie - 1 stycznia 2015 r. - nowych przepisów Prawa geologicznego i górniczego, które zwiększają transparentność procesu koncesyjnego.

d2hgk1n

"Zidentyfikowaliśmy potencjalne złoża na początku 2012 roku, a w listopadzie tego samego roku złożyliśmy odpowiedni wniosek koncesyjny. Struktura geologiczna tego obszaru była znana od wczesnych lat 70-tych. Było wiele czasu i możliwości, aby inne firmy górnicze mogły się nim zainteresować, ale przed nami nikt tego nie zrobił. Dopiero gdy złożyliśmy swój wniosek, koncesją zainteresowały się trzy inne firmy: Polski Potas, KGHM i Mineralis, a ostatecznie koncesja została przyznana polskiej firmie, kontrolowanej przez Skarb Państwa" - wskazał Jeffcock.

Darley Energy Poland złożył swój wniosek koncesyjny 2 listopada 2012 r., gdy nie było jeszcze żadnych innych oferentów na przedmiotowy obszar.

"Zgodnie z polskim prawem administracyjnym koncesja ta powinna zostać przyznana Darley Energy Poland przed 13 maja 2013 r., zanim Polski Potas, KGHM czy jakakolwiek inna firma została dopuszczona do postępowania koncesyjnego. Minister Środowiska nie wydał decyzji zgodnie z polskimi przepisami, a ponadto pismem datowanym na 23 października 2013 r. Ministerstwo Środowiska poinformowało DEP o dopuszczeniu do postępowania KGHM. Firma ta została dopuszczona do postępowania 155 dni (ok. 5 miesięcy) po terminie, w którym Darley Energy Poland powinien, zgodnie z prawem, otrzymać koncesję i prawie rok po tym jak DEP złożył swój wniosek koncesyjny" - czytamy dalej w komunikacie.

Ministerstwo Środowiska uzasadniło decyzję o przyznaniu koncesji KGHM tym, że propozycja "w największym stopniu spełnia ww. kryteria z uwagi na zaplanowany najszerszy zakres prac geologicznych w porównaniu z wnioskami konkurencyjnymi". Jednak DEP podało, że "kryterium zakresu badań nie było jednak podnoszone przez Ministerstwo na początku procesu koncesyjnego".

DEP deklaruje, że jej celem jest zbadanie zasobów soli potasowych w rejonie Pucka, z zamiarem budowy kopalni.

(ISBnews)

d2hgk1n

Podziel się opinią

Share
d2hgk1n
d2hgk1n