Darmowa szkoła kosztuje 8 tys. zł!
Darmowa szkoła? Rodzice uczniów pukają się w czoło. Wraz z początkiem września muszą nastawić się na ogromne wydatki. Szczęście mają jeszcze rodzice jedynaka, ale ci, którzy muszą wyposażyć do szkoły większą gromadkę, często muszą naprawdę mocno zacisnąć pasa.
Tylko na początek roku szkolnego wydatek na jedno dziecko, czyli zakup, podręczników, przyborów szkolnych, tornistra, butów i odzieży sportowej na zajęcia z w-f, opłaty na komitet rodzicielski, składki na remont klasy itp. to wydatek nawet ponad 2 tys. zł. A to dopiero wierzchołek góry lodowej.
Nie ma miesiąca, żeby dziecko nie przyszło z prośbą o kolejne pieniądze. Trzeba zapłacić za obiady, zapewnić mu napoje i drugie śniadanie, wyjścia do kina, teatru czy na wycieczki. Dzieci obchodzą też szkolne mikołajki, andrzejki, wigilie klasowe, chodzą na organizowane w szkole dyskoteki. Na każde trzeba wydać po kilkanaście lub więcej złotych. Zajęcia dodatkowe? Oczywiście, nawet te organizowane w szkole są płatne. Sekcja pływacka, czy zajęcia z koszykówki to wydatek około 200 złotych rocznie. A jeśli dziecko jest młodym sportowcem, musi jeździć na zawody, mieć kolejny komplet ubrań na mecze, koszty dowozu dziecka też spadają na barki rodziców. Większość dzieci po zajęciach w szkole chodzi na lekcje z języków obcych, ma też obowiązkowe wyjazdy na obozy sportowe. Nie ma co wspominać o takich wydatkach jak obiady szkolne czy opłata za tarczę. To zaledwie promil w wydatkach na ucznia.
- Rocznie na mojego syna wydaję ponad 8 tysięcy złotych, tylko na sprawy związane z jego nauką. Reszta wydatków, czyli ubrania, książki, gry, wyjazdy w wakacje i w ferie, zakup roweru, nart czy deskorolki to co najmniej drugie tyle - mówi Małgorzata Himmel-Swoboda (33l.) z Katowic, mama Kamila Swobody(11l.), ucznia piątej klasy.
Czytaj w internetowym wydaniu "Faktu" Oto oszust z bagien »