David Thomson
Miejsce urodzenia: | Kanada |
David Thomson jest szefem jednego z największych imperiów wydawniczych. Po śmierci ojca odziedziczył ogromny spadek Thomsonów.
Życiorys
David Thomson urodził się 12 czerwca 1957 roku w Kanadzie. Razem z rodziną kontroluje media i imperium wydawnicze założone przez jego dziadka Roya Thomsona. Posiada największy rodzinny holding, w którym pełni funkcję przewodniczącego. Thomson jest w posiadaniu udziałów w gigantycznym przedsiębiorstwie Bell Canada i gazecie Globe and Mail w Toronto.
Zgodnie z założeniami rodziny miał przejąć zarządzanie firmą i był do tego przygotowywany od najmłodszych lat. David postanowił pójść w ślady ojca i ukończył edukację na tych samych uczelniach. Karierę biznesową rozpoczął od pracy na stanowisku menedżera marketu The Bay. Szybko udało mu się awansować na stanowisko prezesa w podległej Hudson Bay spółce o nazwie Zellers. Po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia kontynuował pracę na stanowiskach kierowniczych w różnych firmach podlegających The Tomson Corporation.
Poza rodzinnym biznesem David Thomson zarządzał firmą Osmington, zajmującą się handlem nieruchomościami i do czasu śmierci Kennetha Thosona to z tej korporacji czerpał największe zyski. Cztery lata przed śmiercią ojca David Thomson przejął rodzinny majątek i został prezesem rady nadzorczej. W 2008 roku wykupił brytyjską agencję prasową Reuters, tworząc przedsiębiorstwo o nazwie Thomson Reuters, zajmujące się badaniami i analizą sektora gospodarczego, a także dostarczaniem informacji gospodarczych o bieżących kursach walut i akcji.
Majątek
Majątek Davida Thomsona jest wyceniony na kwotę 27.6 miliarda dolarów według Forbesa. Tak dużą fortunę zawdzięcza swojemu ojcu i dziadkowi, którzy rozwinęli swoją rodzinną firmę na skalę światową.
Życie prywatne
David Thomson jest rozwodnikiem i ojcem czworga dzieci. W przyszłości planuje przekazać swoje udziały dzieciom. Nie lubi rozgłosu medialnego. Unika wywiadów i celebryckiego życia.
Thomson źle się czuje w świecie biznesu i nie jest tam darzony dużym szacunkiem. W wywiadzie udzielonym jego koledze z "New York Times" wspomina o słabych relacjach z innymi biznesmenami. Według James'a FitzGeralda David Thomson nigdy na stałe nie zaadoptuje się w świecie biznesu.
Cała rodzina Thomsonów znana jest z kolekcjonowania dzieł sztuki. Thomson posiada dzieła m.in Rembrandta, Paula Klee, Edvarda Muncha, Patricka Herona czy też Egona Schiele. W 2002 roku David Thomson wraz z ojcem zapłacił rekordową kwotę 76 milionów dolarów za obraz Rubensa "Rzeź niewiniątek". Thomson prowadzi organizację kolekcjonującą dzieła sztuki. Finansuje także Archiwum Współczesnego Konfliktu i jest powiązany z rodzinną fundacją zajmującą się szkoleniem dziennikarzy z rozwijających się krajów w Afryce, Azji, na Bliskim Wschodzie, na południowym Pacyfiku, na Karaibach, w Ameryce Południowej oraz Europie Środkowej i Wschodniej. Fundacja oferuje również zaawansowane kursy dla dziennikarzy.
Miejsce na liście najbogatszych
David Thomson zajmuje 24. miejsce w rankingu najbogatszych według Forbesa. Jest także najbogatszym Kanadyjczykiem na świecie.
Komentarze