Trwa ładowanie...
d15i4wd

Debata PAP: innowacje w energetyce wymagają deregulacji i strategii (aktl.)

#
dochodzą kolejne informacje z konferencji
#

Share
d15i4wd

13.04. Warszawa (PAP) - Brak innowacji w polskim sektorze ciepłowniczym wynika z tego, że nasz system energetyczny jest regulowany. Potrzebna jest strategia rządu, która określi kierunek w jakim powinna rozwijać się energetyka - przekonywali w poniedziałek uczestnicy debaty PAP.

Wiceprezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Bogusław Regulski przekonywał, że aby myśleć o innowacjach w dłuższej perspektywie, trzeba mieć jasne "reguły gospodarowania". "System regulacyjny powoduje, że przedsiębiorca nie ma stabilności ekonomicznej. Jest zależny od decyzji administracyjnej" - powiedział. Dodał, że jeśli tak będzie nadal, to nie będzie "motoru na wprowadzanie innowacji".

W poniedziałek w PAP odbyła się zamknięta debata pt. "Modernizacja sektora energetyczno - ciepłowniczego w kontekście wyzwań klimatycznych i gospodarczych Polski". Wśród zaproszonych gości był wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz

d15i4wd

Ekspert BCC ds. zmian klimatycznych i ryzyk środowiska Ryszard Pazdan podkreślał, że kluczowe jest stworzenie i uaktualnienie polityki energetycznej państwa. "Opartej m.in. na wizji energetycznej państwa, następnie (...) stworzenie określonych programów i zasad działania. Jeżeli tego nie będzie, to (...) żaden inwestor nie zainwestuje w jakąkolwiek formę wytwarzania energii" - przekonywał.

Dyrektor programowy Europejskiej Fundacji Klimatycznej w Europie Środkowej Tomasz Terlecki podkreślał, że brak spójnej wizji rozwoju sektora to kluczowy problem, z którym Polska boryka od dłuższego czasu i który kładzie się cieniem na wielu problemach związanych z energetyką. "Polski system ciepłowniczy jest unikalny w skali europejskiej - ponad 40 proc. Polaków ma dostęp do sieci (...) i to jest kapitał, który (...) mamy dużą szanse wspomóc" - zaznaczył.

Terlecki podkreślił, że to nie pakiet klimatyczny jest wyzwaniem, ale to, co z tym pakietem zrobi rząd podczas wdrażania go w Polsce. Jego zdaniem, właśnie niepewność co do przyszłości "zabija" innowacje w energetyce.

Menedżer PwC Michał Gawrysiak przekonywał, że przedsiębiorstwa (energetyczne) wierzą w to - biorąc pod uwagę liberalizację rynku gazu - że będą w stanie kupować to paliwo bardziej efektywnie. "Będą poszukiwały możliwości zaopatrzenia, czy poprzez rewers czy poprzez interkonektory, które cały czas się rozbudowywane. W ciągu najbliższych kilku lat (...) te transgraniczne zdolności przesyłowe będą zdecydowanie większe i będzie możliwość zakupu tego gazu z zagranicy" - zaznaczył.

d15i4wd

Jego zdaniem obecne regulacje nie są korzystne dla innowacyjności. Argumentował, że brakuje mapy drogowej, która wskaże kierunek, w którym będziemy się rozwijać. "Wskaże nam te elementy, które będziemy chcieli wspierać. Powinniśmy również dostać instrukcje, jak one będą wspierane. To pozwoli ustabilizować pewne otoczenie, czy regulacyjne, czy prawne dla inwestorów. Pozwoli na podjęcie świadomych decyzji inwestycyjnych" - powiedział.

Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz przyznał, że innowacje są rzeczywiście "piętą achillesową" polskiej energetyki. "Jednocześnie głęboko wierzę, że z tego, co podejmujemy - na bazie doświadczeń z innowacyjną gospodarką, w sektorze infrastruktury i środowiska, gdzie są wielkie środki unijne - wyciągniemy wnioski i będziemy lepiej przygotowani, by szukać tych innowacji" - powiedział.

d15i4wd

Podziel się opinią

Share
d15i4wd
d15i4wd