Trwa ładowanie...
dklt6do

Debiut PKP Cargo na GPW najprawdopodobniej w listopadzie - źródło

...

dklt6do
dklt6do

02.09. Warszawa (PAP) - Giełdowy debiut PKP Cargo odbędzie się najprawdopodobniej w listopadzie - ustaliła PAP w źródłach zbliżonych do władz PKP.

Władze PKP Cargo i przedstawiciele działających w spółce związków zawodowych podpisali w poniedziałek rano ostateczne porozumienie, kończące spór zbiorowy w spółce.

Na drodze do debiutu stał do tej pory właśnie spór ze związkami zawodowymi. Związkowcy domagali się od władz firmy podwyżek, gwarancji zatrudnienia i wypłaty premii z zysku przedsiębiorstwa. 22 sierpnia strony wypracowały kompromis, ale przed ostatecznym podpisaniem porozumienia potrzebna była akceptacja jego zapisów m.in. rad nadzorczych PKP SA i PKP Cargo, walnych zgromadzeń obu spółek, a także ministerstwa finansów. Ostatecznie porozumienie podpisano w poniedziałek.

Pracownicy PKP Cargo otrzymali m.in. 4-letnie i 10-letnie gwarancje zatrudnienia, a w przypadku debiutu giełdowego spółki zostanie im wypłacona premia prywatyzacyjna w formie akcji pracowniczych.

dklt6do

"Dzisiejsze porozumienie w jakimś stopniu zabezpiecza interesy pracowników przy prywatyzacji spółki" - powiedział PAP przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek.

Zadowolenie z kompromisu deklarują też władze PKP. "Kompromis jest dosyć odległy od tego, co obie strony deklarowały na początku rozmów, ale to jest dobry kompromis" - ocenił w rozmowie z PAP prezes PKP SA i szef całej Grupy PKP Jakub Karnowski. Dodał, że kompromis pozwala kontynuować prywatyzację PKP Cargo, a jednocześnie daje pracownikom świadomość, że będą - poprzez akcje pracownicze - współwłaścicielami spółki.

Na wykup akcji dla pracowników zostanie przeznaczone ok. 165 mln zł. "To będzie po kilka tysięcy złotych na pracownika w akcjach. Te akcje będą zablokowane na dwa lata, przez dwa lata nie będą mogli ich sprzedać. Dzięki temu pracownicy będą współwłaścicielami spółki" - powiedział Karnowski. W PKP Cargo pracuje około 24 tys. osób.

Karnowski poinformował, że poniedziałkowe porozumienie kończy ostatni duży spór ze związkami w Grupie PKP. W ubiegłym tygodniu PKP porozumiało się ze związkowcami co do przysługujących kolejarzom i ich rodzinom ulg przejazdowych, a PKP Intercity zakończyło spór dotyczący podwyżek.

dklt6do

PKP Cargo to największy polski kolejowy przewoźnik towarowy i drugi po Deutsche Bahn w Unii Europejskiej. W 2012 r. skonsolidowany zysk netto spółki wyniósł 267 mln zł, EBITDA 767 mln zł, a przychody - ok. 5,2 mld zł. Są to wyniki wyliczone według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej.

Obecnie 100 proc. akcji PKP Cargo należy do PKP SA. Na warszawskiej giełdzie ma być sprzedanych między 25 proc. a 50 proc. akcji przewoźnika minus jedna akcja. Pakiet kontrolny zostanie na razie w rękach PKP SA. (PAP)

her/ kuc/ jtt/

dklt6do
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dklt6do