Trwa ładowanie...

Debiut PZU nie pomógł

Wartość jednostek rozrachunkowych (na nie przeliczane są wpłacane składki klientów) funduszy emerytalnych spadła w maju o 1,3 proc.

Debiut PZU nie pomógłŹródło: Jupiterimages
d23e28b

Był to zatem najgorszy miesiąc dla inwestycji funduszy od początku roku.Główne indeksy giełdowe straciły w maju od 3 do ponad 6 proc. Funduszom nie pomógł nawet udany debiut PZU, na którym udało im się zarobić. – Gdyby nie wejście PZU na giełdę, spadek byłby jeszcze większy o ok. 0,1 pkt proc. – mówi Tomasz Rak, zarządzający częścią akcyjną w funduszu PKO BP Bankowy.

Najlepiej wypadły w ubiegłym miesiącu fundusze Amplico i Polsat. Wartość jednostek w ich przypadku spadła odpowiednio o 1 i 1,03 proc. Najsłabiej zachowały się największe fundusze emerytalne. Stopa zwrotu ING wyniosła 1,7 proc. na minusie. Niewiele lepiej poradziły sobie PZU Złota Jesień czy Pekao.

Od początku roku OFE zarobiły przeciętnie 4,2 proc. W czołówce w tym okresie ponownie jest Amplico z wynikiem 4,6 proc., a za nim Nordea (4,5 proc.), Polsat (4,5 proc.), ING (4,43 proc.) i Warta (4,4 proc.). Najsłabiej z wynikiem poniżej 4 proc. wypadają w tym czasie Aegon (3,5 proc.), Generali (3,9 proc.) oraz Allianz (3,99 proc.).

W maju fundusze emerytalne otrzymały z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prawie 1,9 mld zł, nieznacznie mniej niż w kwietniu. Ich aktywa na koniec minionego miesiąca to z kolei ok. 193 mld zł. Oznacza to, że spadły przez miesiąc o ok. 3 mld zł.

Katarzyna Ostrowska
Parkiet

d23e28b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23e28b