Decyzja dot. OFE i RPP w kalendarzu

Środowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań polskiej waluty po wczorajszym lekkim osłabieniu. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco 4,2719 PLN za euro, 3,2449 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4608 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wzrosły do poziomu 4,609% w przypadku obligacji 10-letnich.

Decyzja dot. OFE i RPP w kalendarzu
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

Obraz
© (fot. DM BOŚ)

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przebiegało pod znakiem lekkiego osłabienia krajowej waluty z uwagi na spadki na rynku bazowym, gdzie inwestorzy obawiają się zbliżających decyzji ze strony Banków Centralnych. Uwaga krajowych inwestorów przenosi się jednak aktualnie na dzisiejszą decyzje ws. OFE oraz popołudniową decyzję RPP w zakresie stóp procentowych spychając wpływ globalnych czynników na dalszy plan.

Rządowe warianty zmian w OFE zakładają między innymi przeniesienie części obligacyjnej środków z OFE do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub pozostawienie do decyzji ubezpieczonych, czy przenieść się całkowicie z OFE do ZUS. Pomimo konwertowania jedynie krajowych aktywów (brak znacznych przepływów przez rynek walutowy) dzisiejsza decyzja będzie miała znaczenie dla złotego z uwagi na jego silną korelację z polskim długiem. Już wczoraj obserwowaliśmy wzrost rentowności o 12pb. wskazujący, iż rynek z niepokojem podchodzi do planów Rządu.

Zdecydowanie mniejsze znaczenie będzie mieć dzisiejsza decyzja RPP w zakresie stóp procentowych, gdzie szeroki konsensus rynkowy zakłada utrzymanie stóp na obecnym poziomie przynajmniej do III kw. 2014r. Zwrócić uwagę należy jedynie na komunikat po posiedzeniu oraz retorykę Marka Belki po posiedzeniu, gdzie spodziewać się można potwierdzenia stanowiska „wait&see” oraz ucięcia ostatnich spekulacji związanych z wystąpieniem Ministra Finansów. Naszym zdaniem przy pozytywnych sygnałach z gospodarki, RPP zdecyduje się na utrzymanie aktualnej retoryki i wyczekiwanie wpływu poprzednich cięć.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy utrzymanie zakresu 4,25-4,30 PLN za euro, przerywane próbami wybicia powyżej górnego ograniczenia. Realizacja takiego scenariusza wydaje się obecnie bardziej prawdopodobna z uwagi na pozycjonowanie się inwestorów m.in. pod wrześniowe posiedzenie FOMC. Z uwagi na ww. krajowe czynniki wzrostu zmienności spodziewać się należy ok. godz. 12:00, kiedy ogłoszona zostanie decyzja ws. OFE.

Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
walutynotowania walutkomentarz walutowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)