Decyzja RPP kluczowa dla długu i złotego

Poranny handel na złotym nie przynosi dużych zmian na notowaniach – polska waluta pozostaje w rejonie minimum ustalonych w poniedziałek, jednak spadki nie pogłębiają się. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1322 PLN za euro, 3,1524 PLN wobec amerykańskiego dolara oraz 3,4049 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu kontynuują korektę i wynoszą aktualnie 4,09% w przypadku obligacji 10-letnich.

05.12.2012 08:27

Wczorajszy handel na złotym przebiegał pod znakiem niskiej aktywności rynku. Pomimo, iż teoretycznie polska waluta powinna zyskiwać z uwagi pozytywne sygnały z szerokiego rynku – eurodolar ustanowił nowe 7-tygodniowe szczyty. Spadek zwyczajowej korelacji wskazuje, że zgodnie z poprzednimi prognozami inwestorzy na złotym wyczekują już dzisiejszej decyzji RPP, która najprawdopodobniej uwarunkuje nastroje na polskiej walucie, aż do końca roku.

Szeroki konsensus rynkowy, w tym również nasze oczekiwania, zakładają obniżenie stopy procentowej przez RPP o 25pb. Część rynku zakłada jednak, iż Rada na skutek głębszego od oczekiwań spowolnienia polskiej gospodarki może zdecydować się na zrewidowanie polityki monetarnej o 50pb. Szczególnie istotne wydaje się w tym przypadku ostatnie dane dot. PKB za III kw., które wskazały mocny spadek dynamiki przede wszystkim w spożyciu indywidualnym oraz popycie krajowym, a więc w dwóch segmentach, które stanowiły podstawę wcześniejszego wzrostu. Obniżka do poziomu 4,25% jest już wstępnie zdyskontowana przez rynek i taki ruch doprowadziłby najpewniej do umocnienia złotego w kierunku 4,10 EUR/PLN ponieważ gracze zakładający mocniejsze luzowanie zmuszeni zostaliby do zamknięcia swoich pozycji (tzw. market covering). Decyzji o poziomie stopy procentowej tradycyjnie można spodziewać się po godz. 12:00, natomiast konferencja i komunikat po posiedzeniu odbędą się o godz. 16:00.

Prócz krajowej decyzji dot. stóp procentowych złoty podatny będzie również na impulsy płynące z szerokiego rynku, gdzie inwestorzy poznają szereg publikacji makroekonomicznych z gospodarek. W pierwszej fazie handlu od godz. 9:00 uczestnicy rynku poznają m.in. dane dot. sprzedaży detalicznej w Strefie Euro oraz finalne wskazania usługowego PMI. Popołudniu liczyć będą się odczyty zza oceanu, gdzie o godz. 14:15 poznamy raport ADP z amerykańskiego rynku pracy, a o godz. 16:00 opublikowane zostaną m.in. zamówienia na dobra trwałe oraz zamówienia w przemyśle. Inwestorzy na złotym przede wszystkim skupią się jednak na dzisiejszej RPP i to od decyzji Rady zależeć będzie głównie czy polska waluta nie pogłębi ostatnich spadków. Nastroje z szerokiego rynku mogą odpowiednio hamować lub przyspieszyć ten ruch, jednak jego podstawą będą wydarzenia w kraju.

Z rynkowego punktu widzenia po potencjalnej decyzji RPP (prognozowana zmiana o 25pb.) oczekiwać można umocnienia złotego w kierunku 4,10 – 4,125 EUR/PLN, w reakcji na zamykanie pozycji przez pozostałych uczestników rynku, którzy założyli mocniejsze luzowanie.

Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)