Deloitte: Ok. 47% firm w Polsce chce zwiększyć nakłady na badania i rozwój

Warszawa, 17.07.2014 (ISBnews) - Ok. 47% polskich firm planuje zwiększyć wydatki na badania i rozwój (B+R) w ciągu najbliższych 2 lat, wynika z II edycji raportu ?Badania i rozwój w Polsce. Raport 2014" przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. W perspektywie 5-letniej zwiększenie nakładów na ten cel planuje 61% respondentów. Średnia dla regionu Europy Środkowej to odpowiednio 41% i 57% dla 2-letniej i 5-letniej perspektywy.

17.07.2014 | aktual.: 17.07.2014 11:23

"Obserwujemy zmianę w sposobie postrzegania B+R przez przedsiębiorców w Europie Środkowej oraz w Polsce. Widoczna jest tendencja do silniejszego wpisywania działalności badawczo-rozwojowej w model działalności firmy, nadając jej strategiczną i kluczową rolę. Badania i rozwój przestają być kojarzone z czymś przełomowym, stając się częścią codziennego prowadzenia biznesu i budowy przewagi konkurencyjnej. Rok temu aż 75% polskich firm uznawało działalność badawczo - rozwojową za pracę nad istotnymi innowacjami, obecnie uważa tak już tylko 23,6% badanych"? zauważa lider działu R&D and Government Incentives w Europie Środkowej w Deloitte, Magdalena Burnat-Mikosz, cytowana w komunikacie.

Wyniki badania dowodzą, że wiedza o istocie działalności B+R w firmach środkowoeuropejskich znacząco się poprawia. Zmiana ta powinna przełożyć się na lepszą identyfikację przez firmy procesów biznesowych i kosztów, które dotychczas nie były postrzegane jako projekty z obszaru B+R. Może to podnieść poziom nakładów na działalność B+R, podano również.

Z raportu wynika również, że firmy potrzebują jasnego zdefiniowania działalności B+R, ponieważ taka ujednolicona definicja, przyjęta zarówno przez przemysł, jak i przez organy rządowe, może mieć znaczący wpływ na efektywność wykorzystania funduszy przeznaczonych na B+R w latach 2014-2020, które, jak przypomina zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Leszek Grabarczyk, sięgają 8 mld euro.

"Badani przedsiębiorcy z Polski oczekują zmian w systemie zachęt podatkowych na B+R. 76% z nich deklaruje także, że wprowadzenie ulgi podatkowej pozwalającej na obniżenie kwoty należnego podatku dochodowego wpłynęłoby na zwiększenie wydatków na działalność badawczo rozwojową w ciągu najbliższych 5 lat" - czytamy dalej. Dodatkowo respondenci wskazali również, że korzystanie z dotacji jest zbyt sformalizowane i skomplikowane (blisko 39% wskazań).

"Warunki do prowadzenia działalności B+R w Polsce poprawiają się, czego dowodem są sukcesywnie, aczkolwiek powoli, rosnące wydatki na ten cel. Korzystanie z doświadczeń sąsiadów i wprowadzenie efektywnych systemów zachęt niezależnych od funduszy UE przyspieszy proces unowocześniania polskiej gospodarki" ? podsumowuje wyniki badania Burnat-Mikosz.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)