Trwa ładowanie...
d1tg10y

Deloitte: polski sektor budowlany powoli wychodzi z kryzysu

W sektorze budowlanym widać ożywienie: rosną przychody spółek budowlanych oraz ich kapitalizacja, maleje liczba upadłości, a także widać stabilizację na rynku zatrudnienia w branży - wynika z raportu nt. sektora budownictwa w Polsce firmy Deloitte.

Share
d1tg10y

"Chcieliśmy zwrócić uwagę na kilka czynników, które wskazują na poprawę sytuacji na rynku. Rok 2014 jest pierwszym po dwóch latach spadku, kiedy branża budowlana odnotowała symboliczny wzrost 0,4 proc. Nastąpił wzrost sprzedaży, poprawa wyników spółek wchodzących w skład WIG BUDOW" - mówił w środę o raporcie partner Deloitte Maciej Krasoń.

Według raportu, sprzedaż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2015 roku była większa o 9,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2014. Kolejnym elementem poprawy jest zaobserwowana malejąca liczba upadłości spółek budowlanych: w pierwszym półroczu 2015 było ich 66 (w I półroczu 2014 roku - 98). Zauważono też zahamowanie spadkowej tendencji średniego zatrudnienia w budownictwie w pierwszym półroczu 2015 roku - jak wynika z danych GUS był to wzrost o 1,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2014 roku.

"Jak widać zdecydowana większość spółek odnotowała wzrost przychodów w stosunku do roku ubiegłego - z naszego rankingu jest to 11 z 15 spółek. To znacząca zmiana. W roku ubiegłym 11 spółek zanotowało spadki z tytułu przychodów. Średni wzrost tych przychodów wyniósł 9,2 proc. w stosunku do roku 2014, co sugeruje poprawę" - skomentował Krasoń.

d1tg10y

Ranking pod względem przychodów za rok 2014 otwiera Grupa Skanska z dorobkiem 5,08 mld zł. Jest to awans z drugiej pozycji w porównaniu z poprzednią edycją raportu. Ubiegłoroczny tryumfator Grupa Budimex zajęła 2. miejsce - 4,95 mld zł. Czołówkę zamyka Strabag - 3,13 mld zł. Ponadto dwie firmy, które znalazły się w tegorocznym rankingu Deloitte: Polimex i PBG, kilka lat temu będące na krawędzi bankructwa, zajmują odpowiednio 4. i 7. pozycję w rankingu.

W pierwszym półroczu 2015 roku przychody spółek budowlanych notowanych na GPW wzrosły o 10 proc. Średnia marża sprzedaży (przychody operacyjne z uwzględnieniem kosztów własnych sprzedaży) także rośnie. W roku 2014 wynosiła 7,2 proc. natomiast w I poł. 2015 wynosi 8,3 proc. Jeśli chodzi o notowania giełdowe spółek to WIG BUDOW na koniec czerwca 2015 wzrósł aż o 24 proc. podczas gdy WIG odnotował wzrost jedynie 4-proc. Kapitalizacja spółek budowlanych notowanych na warszawskim parkiecie wyniosła 9,11 mld zł (dane z 30 czerwca 2015) i wzrosła w stosunku do wartości z końca grudnia 2014 roku o 1,67 mld zł.

"W dłuższej perspektywie w związku z napływem nowych funduszy europejskich oczekujemy dalszego wzrostu zatrudnienia w budownictwie infrastrukturalnym. Zwiększy się również zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników w obszarze budownictwa ciężkiego oraz energetyki" - powiedział z kolei wicedyrektor w dziale doradztwa finansowego Deloitte Patryk Darowski.

Zaznaczył, że napływ nowych funduszy unijnych będzie najsilniejszym bodźcem dla poprawy kondycji segmentu budownictwa infrastrukturalnego w najbliższych latach. "W nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 w ramach polityki spójności Polska otrzyma środki w rekordowej wysokości 82,5 mld euro, z czego 25,8 mld euro zostanie przeznaczone na rozbudowę infrastruktury" - podał Darowski.

d1tg10y

Oszacowane przez Deloitte wybrane potrzeby infrastrukturalne w większości do 2020 roku wynoszą około 310 mld zł. Na tę kwotę składają się przede wszystkim inwestycje w infrastrukturę drogową - ok. 112,3 mld zł, w tym 97,5 mld zł na budowę dróg ekspresowych i autostrad. Kolejne równie kosztowne inwestycje czekają Polskę w infrastrukturze energetycznej m.in. sieć przesyłowa ma kosztować ok. 42 mld zł, a moce wytwórcze 55 mld zł. Łącznie fundusze przeznaczone na infrastrukturę energetyczną wyniosą 115,1 mld zł. Na infrastrukturę kolejową potrzebne będzie ok. 69 mld. zł, i tę związaną z ochroną środowiska 13,5 mld zł.

Zdaniem ekspertów Deloitte dalszy rozwój spółek budowlanych w Polsce zależy od efektywności sektora publicznego, organizującego przetargi na realizację dużych inwestycji infrastrukturalnych. Prognozują, że jeśli sytuacja sektora budowlanego będzie dalej się tak rozwijała to w roku 2017 firmy naprawdę odżyją po ostatnich ciężkich latach.

Raport został przygotowany na podstawie danych pochodzących z największych firm w Polsce. Bazuje na danych dotyczących zarówno przychodów firm z zagranicy jak i z Polski.

d1tg10y

Podziel się opinią

Share
d1tg10y
d1tg10y