Trwa ładowanie...
d1rqhj3

Depozyty detaliczne BRE Banku w lipcu-sierpniu rosły (wywiad)

24.9.Warszawa (PAP) - BRE Bank odnotował w lipcu i sierpniu wzrost depozytów detalicznych. Bank spodziewa się, że kolejne kwartały nie powinny już przynieść większych rezerw na...

Share
d1rqhj3

24.9.Warszawa (PAP) - BRE Bank odnotował w lipcu i sierpniu wzrost depozytów detalicznych. Bank spodziewa się, że kolejne kwartały nie powinny już przynieść większych rezerw na kredyty gotówkowe mBanku - poinformował PAP Jarosław Mastalerz, członek zarządu BRE Banku.

"Nasze depozyty w I półroczu były stabilne, ale w momencie kiedy rynek przestał już być taki agresywny, zaczęły one rosnąć. Pieniądze naszych klientów zaczęły do nas wracać" - - powiedział PAP Jarosław Mastalerz, członek zarządu BRE Banku, odpowiedzialny za pion bankowości detalicznej.

"W lipcu i sierpniu też mieliśmy przyrost depozytów detalicznych, zachowywały się one bardzo stabilnie" - dodał.

d1rqhj3

W II kwartale 2009 roku dynamika depozytów kwartał do kwartału była dodatnia i wyniosła 5,7 proc.

Mastalerz poinformował, że bank nie obserwuje pogorszenia się jakości kredytów hipotecznych, które w lipcu i sierpniu zachowywały się "stabilnie".

"Pogorszenie jakości portfeli kredytów hipotecznych, które obserwujemy na rynku, dotyczy instytucji, które udzielały pożyczek klientom mniej zarabiającym niż osoby obsługiwane przez detaliczne ramiona BRE Banku" - powiedział Mastalerz.

W I połowie w segmencie detalicznym zawiązano w sumie 212,6 mln zł rezerw, z czego 126,4 mln zł stanowiły odpisy na kredyty gotówkowe mBanku.

d1rqhj3

Rezerwy na te kredyty w I kwartale wyniosły 42,5 mln zł, a w drugim 83,9 mln zł.

Zdaniem Mastalerza, kolejne kwartały nie powinny już przynosić większych rezerw na kredyty gotówkowe mBanku.

"Sytuacja jest pod tym względem bardzo stabilna. Nie spodziewam się jej pogorszenia" - powiedział Mastalerz.

"Najważniejsze, że ekspozycji w tym segmencie już nie powiększamy, nie ma więc żadnych przesłanek, poza scenariuszami makro, żeby sytuacja wyglądała gorzej" - dodał.

W I połowie 2009 roku bank zdecydował się na znaczne obniżenie nakładów na marketing. Mastalerz poinformował, że w II połowie roku bank będzie chciał zwiększyć nakłady na ten cel.

Wskutek zwiększonych rezerw w II kwartale, zysk brutto segmentu bankowości detalicznej BRE Banku spadł do 61,5 mln zł z 74 mln zł w I kwartale 2009 roku.

Sebastian Karbarczyk (PAP)

seb/ ana/

d1rqhj3

Podziel się opinią

Share
d1rqhj3
d1rqhj3