Długi Polaków przekroczyły 40 mld zł

Niezapłacone rachunki, za energię elektryczną, gaz, czynsz za mieszkanie, alimenty czy przeterminowane raty kredytów. Polacy zalegają już ze spłatą 40,46 mld złotych. Aż 6,1 proc. obywateli nie reguluje zobowiązań w terminie. Rekordzista zalega ze spłatą 111,68 mln zł.

Długi Polaków przekroczyły 40 mld zł
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

W ciągu ostatnich trzech miesięcy niespłacone zobowiązania w grupie najbardziej zadłużonych wzrosły łącznie o blisko 4,8 miliona złotych, czyli o 1,12 proc. Łączna kwota zaległości tej dziesiątki to ponad 411 milionów złotych, ponad 1 proc. wszystkich niespłaconych zobowiązań Polaków - wynika z 27. raportu InfoDług.
Na pierwszym miejscu znajduje się mieszkaniec województwa mazowieckiego, którego łączna suma zaległego zadłużenia wynosi ponad 111 milionów złotych i w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosła o blisko 1,179 mln złotych, czyli o około 1,7 proc.

Kwota zadłużenia drugiej osoby na liście, pochodzącej z województwa lubelskiego, jest o połowę niższa i wynosi ponad 51,7 miliona złotych. Na trzeciej pozycji znajduje się mieszkaniec województwa dolnośląskiego z długiem o wartości ponad 48,4 milionów złotych. We wszystkich przypadkach źródłem zadłużenia są niespłacone kredyty mieszkaniowe, kredyty na zakup towarów, usług, papierów wartościowych oraz niespłacone pożyczki.

Obraz
© (fot. BIG InfoMonitor)

Sezon na dług

Z raportu BIG InfoDług wynika, że pomimo polepszającej się sytuacji gospodarczej w Polsce sytuacja dłużników nie uległa poprawie. Liczba osób z zaległymi zobowiązaniami wzrosła do 2 338 833, a ich średni dług wynosi 17 300 złotych.

- Na koniec marca przeciętny dłużnik w Polsce miał zobowiązanie wyższe o blisko 140 złotych w porównaniu z wynikami prezentowanymi na koniec minionego roku - komentuje Mariusz Hildebrand, prezes zarządu BIG InfoMonitor S.A.

W jego ocenie wzrost liczby dłużników po I kwartale najprawdopodobniej jest tymczasowym zjawiskiem, na które złożyło się kilka czynników. Początek roku to okres składania zeznań podatkowych i w tym czasie robimy wszystko, aby spłacić zobowiązania względem państwa i ZUS. - To również moment, w którym musimy zmierzyć się z kredytami pobranymi w okresie świątecznym - dodał.

Dług rośnie jak na drożdżach

W ciągu ostatnich trzech miesięcy przeterminowane zadłużenia wzrosły o 0,64 mld zł, co stawni 1,6 proc. Wzrosła nie tylko ogólna wartość zadłużenia, ale i liczba dłużników. Od końca grudnia 2013 roku przybyło 18,3 tys. dłużników i jest ich obecnie 2,34 mln.

Zadłużenie w podziale na regiony od wielu lat nie ulega istotnym zmianom. Najwyższy poziom zadłużenia niezmiennie odnotowuje się w województwie śląskim, a najmniejszy w województwie świętokrzyskim. Najwięcej niesolidnych płatników pochodzi z województwa zachodniopomorskiego, a najlepszymi wskaźnikami pod tym względem może pochwalić się województwo podkarpackie. Znajduje się tam dwa razy mniej dłużników niż w zachodniopomorskim.

Obraz
© (fot. BIG InfoMonitor)

- Blisko półtora miliona dłużników ma długi nieprzekraczające kwoty 5 tysięcy złotych jest to 64 proc. wszystkich zaległych płatności, w ciągu ostatnich trzech miesięcy grupa ta zwiększyła się o ponad 1 pkt. proc. Naszym zdaniem można założyć, że przy zwiększonym wysiłku i dyscyplinie finansowej uregulowanie przeterminowanego zadłużenia jest w zasięgu spłaty dla tych dłużników - podsumowują autorzy raportu.

Obraz
© (fot. BIG InfoMonitor)
kredytpożyczkadług

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (364)