Długi weekend w 2018 r. Sprawdź, kiedy wziąć wolne, by wydłużyć sobie urlop
Kiedy wziąć wolne w przyszłym roku? To pytanie zadaje coraz więcej pracowników. Podpowiadamy, jak można ustawić wolne w 2018 roku. Z 13 ustawowo wolnych dni od pracy, 9 przypada w ciągu tygodnia. 3 dni wypadają w niedzielę, 1 święto w sobotę. Sprawdź kalendarz Wirtualnej Polski.
Jak wynika z analiz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 2008 roku (zastąpionego przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej w rządzie PiS)
każdy dzień wolny od pracy kosztuje Polskę równowartość od 0,3 do 0,4 proc. PKB. To cena głównie przerwy w produkcji.
Co roku pojawiają się jednak nowe pomysły innego rozłożenia dni wolnych. Marian Zembala, poseł Platformy Obywatelskiej napisał interpelację w sprawie ustanowienia Wielkiego Piątki dniem ustawowo wolnym. Wysłał ją w połowie grudnia do prezesa Rady Ministrów, ale jeszcze nie otrzymał odpowiedzi. W tej chwili nie sposób też poznać treść jego pisma, kancelaria Sejmu jeszcze go nie przetworzyła na postać elektroniczną.
Zima pod palmami. Najtańsze kierunki na sezon 2017/2018
To wcale nie jest nowy pomysł. Już prawie dekadę temu taki wniosek składała… Małgorzata Kidawa Błońska z Platformy Obywatelskiej. Posłanka usłyszała wtedy od Joanny Fedak, ówczesnej minister pracy, że "Polska zalicza się do krajów o największej liczbie dni świątecznych w roku ustawowo wolnych od pracy". I dlatego taki pomysł trzeba konsultować i wyliczyć jego skutki finansowe.
Bardzo podobne więc, że Marian Zembala usłyszy bardzo podobną odpowiedź, tylko od innego ministra.
Jak wygląda kalendarz wolnych? W przyszłym roku będzie kilka okazji do wydłużenia sobie wolnego.
Dni ustawowo wolne od pracy w 2018 roku:
Nowy Rok (1 stycznia) - poniedziałek
Święto Trzech Króli (6 stycznia) - sobota
Niedziela Wielkanocna (1 kwietnia) - niedziela
Poniedziałek Wielkanocny (2 kwietnia) - poniedziałek
Święto Pracy (1 maja) - wtorek
Święto Konstytucji 3 maja (3 maja) - czwartek
Zesłanie Ducha Świętego (20 maja) - niedziela
Boże Ciało (31 maja) - czwartek
Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) - środa
Wszystkich Świętych (1 listopada) - czwartek
Święto Niepodległości (11 listopada) - niedziela
Boże Narodzenie (25 grudnia) - wtorek
2018 roku nie zacznie się kolorowo. 6 stycznia wypada Święto Trzech Króli, czyli ustawowo wolny dzień od pracy. W przyszłym roku przypada na sobotę, w efekcie dzień wolny będzie do odebrania w innym terminie.
Wielkanoc wypada w tym roku z kolei 1 i 2 kwietnia. W tym wypadku niewiele zdziałamy.
Dopiero majówka 2018 roku będzie okazją do urlopowego szaleństwa. W przyszłym roku 1 maja - czyli Święto Pracy - wypada we wtorek. Z kolei w czwartek 3 maja mamy Święto Konstytucji. Wystarczą 3 dni urlopu, by mieć 9 dni wolnych. Wolne trzeba zaplanować na 30 kwietnia (poniedziałek), 2 maja (środę) i 4 maja (piątek). W ten sposób można odpoczywać od 28 kwietnia (sobota) do 6 maja (niedziela).
Kolejna okazja będzie jeszcze w maju, gdy wypada Boże Ciało. W 2018 roku jest ono 31 maja. Wolny piątek (1 czerwca) pozwoli odpoczywać przez 4 dni. Wtedy poza pracą będziemy od 31 maja do 3 czerwca.
Następny długi weekend wypada w sierpniu. By się nim cieszyć potrzebne będą dwa dni urlopu. Wszystko przez to, że Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wypada w środę 15 sierpnia. Wolne można wziąć w poniedziałek lub wtorek (odpoczywamy 5 dni) lub w czwartek i piątek (odpoczywamy znów 5 dni). Oczywiście cztery dni urlopu pozwolą na wydłużenie wolnego aż do 9 dni.
1 listopada w przyszłym roku to czwartek. Wtedy wystarczy wolne w piątek 2 listopada, by odpoczywać przez cztery dni. Wtedy wolne mamy od 1 do 4 listopada.
Przyszłoroczne święta wypadają odpowiednio na wtorek 25 grudnia i środę 26 grudnia. Wolne 24 grudnia w poniedziałek pozwoli odpoczywać od soboty 22 grudnia do środy 26 grudnia, czyli przez 5 dni. Dodatkowe wolne 27 i 28 grudnia (czwartek i piątek) pozwoli odpoczywać przez 9 dni. Dodatkowy dzień wolnego na 31 grudnia pozwoli odpoczywać już przez 11 ciągłych dni.