Długi weekend w 2018 r. Sprawdź, kiedy wziąć wolne, by wydłużyć sobie urlop
Kiedy wziąć wolne w przyszłym roku? To pytanie zadaje coraz więcej pracowników. Podpowiadamy, jak można ustawić wolne w 2018 roku. Z 13 ustawowo wolnych dni od pracy, 9 przypada w ciągu tygodnia. 3 dni wypadają w niedzielę, 1 święto w sobotę. Sprawdź kalendarz Wirtualnej Polski.
30.12.2017 | aktual.: 08.01.2018 09:39
Jak wynika z analiz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 2008 roku (zastąpionego przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej w rządzie PiS)
każdy dzień wolny od pracy kosztuje Polskę równowartość od 0,3 do 0,4 proc. PKB. To cena głównie przerwy w produkcji.
Co roku pojawiają się jednak nowe pomysły innego rozłożenia dni wolnych. Marian Zembala, poseł Platformy Obywatelskiej napisał interpelację w sprawie ustanowienia Wielkiego Piątki dniem ustawowo wolnym. Wysłał ją w połowie grudnia do prezesa Rady Ministrów, ale jeszcze nie otrzymał odpowiedzi. W tej chwili nie sposób też poznać treść jego pisma, kancelaria Sejmu jeszcze go nie przetworzyła na postać elektroniczną.
To wcale nie jest nowy pomysł. Już prawie dekadę temu taki wniosek składała… Małgorzata Kidawa Błońska z Platformy Obywatelskiej. Posłanka usłyszała wtedy od Joanny Fedak, ówczesnej minister pracy, że "Polska zalicza się do krajów o największej liczbie dni świątecznych w roku ustawowo wolnych od pracy". I dlatego taki pomysł trzeba konsultować i wyliczyć jego skutki finansowe.
Bardzo podobne więc, że Marian Zembala usłyszy bardzo podobną odpowiedź, tylko od innego ministra.
Jak wygląda kalendarz wolnych? W przyszłym roku będzie kilka okazji do wydłużenia sobie wolnego.
Dni ustawowo wolne od pracy w 2018 roku:
Nowy Rok (1 stycznia) - poniedziałek
Święto Trzech Króli (6 stycznia) - sobota
Niedziela Wielkanocna (1 kwietnia) - niedziela
Poniedziałek Wielkanocny (2 kwietnia) - poniedziałek
Święto Pracy (1 maja) - wtorek
Święto Konstytucji 3 maja (3 maja) - czwartek
Zesłanie Ducha Świętego (20 maja) - niedziela
Boże Ciało (31 maja) - czwartek
Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) - środa
Wszystkich Świętych (1 listopada) - czwartek
Święto Niepodległości (11 listopada) - niedziela
Boże Narodzenie (25 grudnia) - wtorek
2018 roku nie zacznie się kolorowo. 6 stycznia wypada Święto Trzech Króli, czyli ustawowo wolny dzień od pracy. W przyszłym roku przypada na sobotę, w efekcie dzień wolny będzie do odebrania w innym terminie.
Wielkanoc wypada w tym roku z kolei 1 i 2 kwietnia. W tym wypadku niewiele zdziałamy.
Dopiero majówka 2018 roku będzie okazją do urlopowego szaleństwa. W przyszłym roku 1 maja - czyli Święto Pracy - wypada we wtorek. Z kolei w czwartek 3 maja mamy Święto Konstytucji. Wystarczą 3 dni urlopu, by mieć 9 dni wolnych. Wolne trzeba zaplanować na 30 kwietnia (poniedziałek), 2 maja (środę) i 4 maja (piątek). W ten sposób można odpoczywać od 28 kwietnia (sobota) do 6 maja (niedziela).
Kolejna okazja będzie jeszcze w maju, gdy wypada Boże Ciało. W 2018 roku jest ono 31 maja. Wolny piątek (1 czerwca) pozwoli odpoczywać przez 4 dni. Wtedy poza pracą będziemy od 31 maja do 3 czerwca.
Następny długi weekend wypada w sierpniu. By się nim cieszyć potrzebne będą dwa dni urlopu. Wszystko przez to, że Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wypada w środę 15 sierpnia. Wolne można wziąć w poniedziałek lub wtorek (odpoczywamy 5 dni) lub w czwartek i piątek (odpoczywamy znów 5 dni). Oczywiście cztery dni urlopu pozwolą na wydłużenie wolnego aż do 9 dni.
1 listopada w przyszłym roku to czwartek. Wtedy wystarczy wolne w piątek 2 listopada, by odpoczywać przez cztery dni. Wtedy wolne mamy od 1 do 4 listopada.
Przyszłoroczne święta wypadają odpowiednio na wtorek 25 grudnia i środę 26 grudnia. Wolne 24 grudnia w poniedziałek pozwoli odpoczywać od soboty 22 grudnia do środy 26 grudnia, czyli przez 5 dni. Dodatkowe wolne 27 i 28 grudnia (czwartek i piątek) pozwoli odpoczywać przez 9 dni. Dodatkowy dzień wolnego na 31 grudnia pozwoli odpoczywać już przez 11 ciągłych dni.