Trwa ładowanie...
14-06-2007 10:23

Dłuższe macierzyńskie i urlopy ojcowskie

Urlopy macierzyńskie dłuższe o dwa tygodnie od obecnych i nowy urlop ojcowski - takie zmiany w kodeksie pracy zaproponowali senatorowie.
Projekt trafił już do Sejmu i wielu zwolenników.

Dłuższe macierzyńskie i urlopy ojcowskie
d1fa6md
d1fa6md

*Urlopy macierzyńskie dłuższe o dwa tygodnie od obecnych i nowy urlop ojcowski - takie zmiany w kodeksie pracy zaproponowali senatorowie. Projekt trafił już do Sejmu i ma wielu zwolenników. *

Pracownica, zgodnie z projektem, ma mieć prawo do 20 tygodni urlopu macierzyńskiego przy pierwszym porodzie. Za każdy następny przysługiwałyby jej 22 tygodnie urlopu, a w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka za jednym razem - 30 tygodni.

Wyższy wymiar urlopu proponują również dla pracownicy, która urodzi dziecko, a wychowuje już dziecko przysposobione lub przyjęte na zasadzie rodziny zastępczej. Przy pierwszym porodzie miałaby prawo do 22 tygodni.

Na dłuższe urlopy na warunkach macierzyńskiego mogliby liczyć pracownicy, którzy wystąpili z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub przyjęli je na wychowanie jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem). Mieliby oni prawo do 20 tygodni urlopu na warunkach macierzyńskiego na dziecko do 7 lat oraz na dziecko do 10 lat, wobec którego odroczono obowiązek szkolny.

d1fa6md

Senatorowie nie zapomnieli też o świeżo upieczonych tatusiach. Proponują im trzy dni urlopu. Ma im przysługiwać zasiłek ojcowski. Otrzymywaliby go w okresie ubezpieczenia chorobowego. Jego wysokość to 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Pomysły senatorów krytykuje Konfederacja Pracodawców Polskich. Uważa, że nie ma żadnych dowodów potwierdzających zależność między długością urlopu macierzyńskiego a dzietnością. Według konfederacji dużo lepszym rozwiązaniem zachęcającym do decydowania się na potomstwo jest np. finansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych korzystania przez dzieci pracowników z niepublicznych żłobków i przedszkoli. Niezbędne jest także obniżenie pozapłacowych kosztów pracy oraz promowanie nietypowych form zatrudnienia, takich jak telepraca, samozatrudnienie czy praca tymczasowa.

Senatorowie proponują, by zmiany zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2008 r. Zanim jednak ustawa weszłaby w życie, jej projekt musi jeszcze przejść całą ścieżkę legislacyjną w Sejmie.

Obecny wymiar urlopu macierzyńskiego obowiązuje od grudnia 2006 r. Kobiecie, która urodziła pierwsze dziecko, należy się 18 tygodni urlopu macierzyńskiego, 20 tygodni - za każde następne dziecko, a 28 tygodni - po porodzie mnogim.

d1fa6md
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fa6md