Trwa ładowanie...
d29jpyz
22-02-2015 09:35

Dmowski: projekty Polski Cyfrowej będą realizowane taniej i szybciej

Projekty w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa będą tańsze, realizowane szybciej i sprawniej niż w poprzednich programach - zapewnia podsekretarz stanu w MAC Roman Dmowski. Według niego większość projektów będzie kontynuacją już rozpoczętych.

d29jpyz
d29jpyz

"W Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa(POPC) wprowadziliśmy kilka mechanizmów, które pomogą sprawniej realizować projekty finansowane w jego ramach" - powiedział PAP wiceminister administracji i cyfryzacji Roman Dmowski. Chodzi - jak wyjaśnił - o ograniczenia wartości i czasu realizacji oraz obowiązek przedstawienia projektów prac legislacyjnych już na początku postępowania. Dmowski uważa, że przełoży się to na niższą cenę i szybkość realizowania inicjatyw.

Po pierwsze wartość projektu finansowanego z POPC nie może przekroczyć 50 mln euro. "W tej perspektywie mieliśmy ogromne projekty molochy, które kosztowały 500-700 mln. Jednak praktyka zarówno Polska jak i światowa pokazuje, że ciężko się czymś takim zarządza" - zaznaczył Dmowski. Jak dodał, nie oznacza to realizowania jedynie małych przedsięwzięć. Ma to zachęcić autorów dużych projektów, żeby dzielili je na mniejsze, łatwiejsze do zrealizowania części.

POPC wprowadza także ograniczenia czasowe - projekt musi się zakończyć w ciągu trzech lat, a wnioskodawca ma obowiązek przedstawienia projektów prac legislacyjnych już na początku postępowania. "Chcemy uniknąć sytuacji, że te projekty ciągną się latami. Gdy budowa systemu wymaga zmian legislacyjnych, wnioskodawca nie dostanie pieniędzy, jeśli nie pokaże, że rozpoczął prace nad projektami czy założeniami do ustaw" - podkreślił wiceminister.

Program Operacyjny Polska Cyfrowa jest pierwszym w perspektywie finansowej 2014-2020 polskim programem zaakceptowanym przez Komisję Europejską. W ramach POPC mamy do wydania łącznie 10 mld zł (8 mld z funduszy Unijnych, 2 mld z budżetu państwa).

d29jpyz

Na program składają się trzy tzw. osie priorytetowe, które wyznaczają jego cele: powszechny dostęp do szybkiego internetu i zmniejszanie terytorialnych różnic w dostępie do niego, administracja i otwarty samorząd oraz cyfrowa aktywizacja społeczeństwa. 30 grudnia ogłoszono pierwszy konkurs w jego ramach, który ma wspierać tworzenie systemów informatycznych dostarczających e-usługi dla obywateli. Budżet konkursu to ponad 900 mln euro, w okresie do 2020 roku.

Według Dmowskiego nie ma jeszcze listy projektów, które zostaną zgłoszone w ramach pierwszego konkursu, jednak spodziewa się on, że większość z nich będzie kontynuacją już rozpoczętych przedsięwzięć. "Każdy resort zgłasza projekty we własnym zakresie. Będzie to m.in. budowanie wydajnego systemu związanego z finansami państwa - projekt Ministerstwa Finansów, kontynuacja tematu obsługi ceł w postaci cyfrowej oraz kontynuacja portalu podatkowego" - wymienił. Dodał, że duża część z nich może dotyczyć cyfryzacji sądownictwa - np. wprowadzenia zdalnych posiedzeń sądów, które mogłyby być rejestrowane.

"Zależało nam na tym, żeby tryb wybierania projektów był obiektywny, dlatego we wszystkich działaniach związanych z POPC przewidziany jest tryb konkursowy, w którym beneficjenci muszą wykazać korzyści płynące z projektu" - powiedział Dmowski. Jak dodał, trwa proces przygotowania wniosków, które będzie można składać od 27 lutego do maja. "To dużo czasu, ale sprawa jest skomplikowana. Wnioskodawcy muszą przygotować m.in. studium wykonalności projektu" - podkreślił Dmowski.

d29jpyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29jpyz