Trwa ładowanie...
d4g9pp5
26-01-2016 11:17

DNB prognozuje dobre perspektywy dla motoryzacji i branży spożywczej

Warszawa, 26.01.2016 (ISBnews) - Perspektywy polskiej gospodarki wydają się być obecnie całkiem niezłe. Dotyczy to w szczególności dwóch branż: motoryzacyjnej i spożywczej, poinformował DNB Bank Polska.

d4g9pp5
d4g9pp5

"Polski przemysł motoryzacyjny jest świetnym przykładem wykorzystania dobrej, ale może nawet bardziej złej koniunktury do rozwoju i aktywnej ekspansji międzynarodowej rodzimych firm. Już teraz wartość eksportu branży auto-moto to ok. 12% polskiego eksportu ogółem, co pokazuje, że ten sektor jest bardzo konkurencyjny" - powiedział dyrektor Biura Przemysłu Wytwórczego i Spożywczego w DNB Paweł Wójtowicz, cytowany w komunikacie.

Zdaniem eksperta, popyt na auta w Europie Zachodniej, nowe fabryki - Jaguara na Słowacji oraz VW w Polsce - oraz spadający kurs złotego, powinny sprzyjać dalszemu wzrostowi produkcji części samochodowych w Polsce, a co za tym idzie - rozwojowi firm, które są dostawcami koncernów motoryzacyjnych.

W przypadku branży spożywczej, motorem wzrostu - zdaniem DNB - ma być eksport.

"Kraje takie jak Arabia Saudyjska, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Maroko, Algieria czy Tunezja już teraz są zainteresowane importem żywności z Polski. Z kolei w Chinach od kilku lat obserwuje się dynamiczny wzrost liczby mieszkańców przynależących do klasy średniej, która przykłada dużą uwagę do produktów ekologicznych o wysokiej jakości, a te z kolei są przywożone z Europy, w tym z Polski" - powiedział Wójtowicz.

Dobre firmy, ze stabilną sytuacją i dobrą strategią rozwoju dostrzegą i wykorzystają szanse jakie właśnie się przed nimi otwierają. Muszą to jednak zrobić szybko, bo koszty i warunki finansowania bankowego mogą się wkrótce pogorszyć, podsumował ekspert DNB.

(ISBnews)

d4g9pp5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g9pp5