Trwa ładowanie...
d4h1v5h

Do 2012 roku Photon Energy chce mieć projekty o mocy 30 MW (opis)

16.10.Warszawa (PAP) - Czeska spółka energetyczna Photon Energy, która zadebiutowała w czwartek na rynku NewConnect, do 2012 roku planuje mieć projekty fotowoltaiczne o mocy 30...
Share
d4h1v5h

16.10.Warszawa (PAP) - Czeska spółka energetyczna Photon Energy, która zadebiutowała w czwartek na rynku NewConnect, do 2012 roku planuje mieć projekty fotowoltaiczne o mocy 30 MW. Liczy na uzyskanie rentowności w przyszłym roku - poinformowali podczas uroczystości debiutu przedstawiciele spółki.

"W energii słonecznej drzemie olbrzymi potencjał, a nasza działalność jest atrakcyjna ze względu na długoterminowe i przewidywalne przepływy gotówkowe i oderwanie od sytuacji na rynkach kapitałowych" - powiedział Georg Hotar, założyciel i dyrektor finansowy spółki.

Do końca tego roku spółka zamierza mieć w portfelu projekty o mocy 250 kW.

d4h1v5h

Do 2012 roku łączna moc projektów ma wzrosnąć do 30 MW.

"To bardzo konserwatywny plan. Liczymy, że uda nam się wybudować więcej" - powiedział Michal Gartner, założyciel i prezes spółki.

Strategia rozwoju Photon Energy opiera się na atrakcyjnych uregulowaniach rynku czeskiego w zakresie odnawialnych źródeł energii, polegających na gwarantowanych stawkach za wytworzoną energię. Za 1 MWh wyprodukowanej energii solarnej producent otrzymuje 13.460 CZK, czyli ok. 1850 zł.

Spółka rozpoczęła działalność w ubiegłym roku. Nie ma jeszcze przychodów z działalności operacyjnej. Liczy, że osiągnie rentowność w przyszłym roku.

d4h1v5h

W ofercie prywatnej spółka zaoferowała i uplasowała 3 mln akcji serii B. Cena emisyjna została ustalona na 5 CZK za jedną akcję.

Spółka pozyskała z emisji 15 mln koron czeskich, czyli 2,12 mln zł według kursu odniesienia wynoszącego 0,72 zł.

Akcje przydzielono 29 inwestorom, z których 25 jest z Republiki Czeskiej, 2 z Polski i 2 z Niemiec. Po emisji do założycieli spółki należy 72 proc. akcji spółki.

4 mln koron spółka przeznaczy na pokrycie strat operacyjnych, a 2 mln koron na kapitał zapasowy. 6 mln koron spółka chce wydać na pilotażowe projekty instalacji dachowych, a 3 mln koron na rozwój spółki zależnej Roof Exchange.

d4h1v5h

Dotychczas spółka nabyła 3,2 ha gruntów i wydzierżawiła na 30 lat ponad 7 ha gruntów w Republice Czeskiej, gdzie powstaną instalacje naziemne.

Spółka chce też budować instalacje fotowoltaiczne na dachach. Będzie prowadzić tzw. giełdę dachów, czyli platformę internetową, łączącą właścicieli dachów, firmy instalujące panele fotowoltaiczne oraz inwestorów.

Do obrotu na rynku NewConnect wprowadzonych zostało 23 mln akcji serii B.

Około godz. 12.00, w pierwszym dniu notowań na NewConnect, kurs Photon Energy rósł o 315 proc. do 2,99 zł. Przy takim kursie kapitalizacja spółki wynosi ok. 70 mln zł.

Photon Energy jest deweloperem elektrowni fotowoltaicznych. Spółka organizuje, projektuje, buduje i zarządza naziemnymi i dachowymi instalacjami fotowoltaicznymi.(PAP)

pel/ ana/

d4h1v5h

Podziel się opinią

Share
d4h1v5h
d4h1v5h