Do końca 2019 r. przebudowa ul. Długiej i Długiego Targu w Gdańsku
W II połowie 2019 r. zakończą się prace nad przebudową dwóch historycznych, najbardziej reprezentatywnych miejsc w Gdańsku - ulicy Długiej i Długiego Targu. O tym, jak w przyszłości wyglądać ma ta wizytówka miasta zdecydują eksperci wraz z mieszkańcami.
Podczas wtorkowej uroczystości w Dworze Artusa prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powołał specjalną Radę Programową do realizacji projektu pod nazwą "Przebudowa ul. Długiej i Długiego Targu". W 15-osobowym gronie znaleźli się architekci, historycy, historycy sztuki, konserwatorzy zabytków i dzieł sztuki. Przygotowane przez to gremium wytyczne będą podstawą dla koncepcji ostatecznego wyglądu ulicy Długiej i Długiego Targu.
- Przyszedł czas na modernizację ulicy Długiej i Długiego Targu. Ostatnia miała miejsce 45 lat temu. Dostaliśmy tę część miasta w depozycie od naszych przodków i musimy przekazać w lepszym stanie przyszłym pokoleniom. Dziś zaczynamy konsultacje społeczne. Wezmą w nich udział oczywiście użytkownicy lokali użytkowych, ale do udziału w nich zapraszamy także wszystkich gdańszczan. Jesteśmy otwarci na każde uwagi i podpowiedzi - mówił podczas zaprzysiężenia rady programowej Adamowicz.
Do połowy maja zaplanowano cztery spotkania konsultacyjne. Ponadto, na Politechnice Gdańskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych odbędą się warsztaty studenckie. Do wypełnienia w internecie oraz w przestrzeni ulicy Długiej i Długiego Targu będą ankiety dotyczące tej części Gdańska.
Głównym powodem podjęcia działań inwestycyjnych na ulicy Długiej i Długim Targu jest zły stan infrastruktury podziemnej, sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej. Najstarsze sieci znajdujące się pod tymi traktami pochodzą z 1874 r. Ponadto fragmenty Długiego Targu, gdzie miejscowo przeprowadzano prace remontowe lub były montowane konstrukcje tymczasowe, są zniszczone. Problemem jest także to, że ulica Długa przy budynkach ma spadki utrudniające swobodne i bezpieczne przemieszczanie się przechodniów.
Prace przy ul. Długiej i Długim Targu zakładają m.in. poprawę stanu ulic i ich nawierzchni, wymianę infrastruktury podziemnej oraz wykonanie niezbędnych przyłączy, przygotowanie wzorów małej architektury, nasadzenia drzew oraz uporządkowanie funkcjonujących ogródków gastronomicznych.
Pierwszym krokiem w harmonogramie działań związanych z tym przedsięwzięciem, ma być ogłoszenie w czerwcu tego roku przetargu na opracowanie koncepcji architektonicznej. W ostatnim etapie między marcem 2018 r. a listopadem 2019 r. zaplanowano roboty budowlane związane z wymianą sieci i nawierzchni obu ulic.