Trwa ładowanie...
d35b17j

Do końca roku decyzje w sprawie dokapitalizowania KW - Szejnfeld

01.09. Katowice (PAP) - Do końca roku resorty gospodarki i skarbu powinny zakończyć konsultacje i porozumieć się w sprawie dokapitalizowania Kompanii Węglowej (KW) - ocenia...

Share
d35b17j

01.09. Katowice (PAP) - Do końca roku resorty gospodarki i skarbu powinny zakończyć konsultacje i porozumieć się w sprawie dokapitalizowania Kompanii Węglowej (KW) - ocenia wiceminister gospodarki, Adam Szejnfeld. Wiceminister Skarbu Państwa Joanna Schmid potwierdza, że prowadzone są w tej sprawie konsultacje.

Rozważane jest przekazanie Kompanii płynnych aktywów. Chodzi - jak potwierdził Szejnfeld - o aktywa wartości 416 mln zł.

"Mamy w planie dokapitalizowanie i chcemy to zrealizować. Dokapitalizowanie bowiem podnosi wartość spółki, ale zarazem wzmacnia jej pozycję jako kredytobiorcy na rynku. Ten plan chcemy zrealizować" - zapewnił we wtorek w Katowicach Szejnfeld.

d35b17j

"Ministerstwo gospodarki aktualnie prowadzi rozmowy z ministrem Skarbu Państwa, który jest zobowiązany w ramach rządu do przeznaczenia odpowiednich walorów, aktywów, do dokapitalizowania. Rozmowy powinny zakończyć się decyzjami w tym roku" - ocenił wiceminister.

Wiceminister skarbu, Joanna Schmid potwierdziła, że konsultacje w tej sprawie trwają.

"Żadne decyzje jeszcze nie zapadły, ale jesteśmy bliżej niż dalej. Generalnie kierunek jest taki, by były to płynne aktywa" - powiedziała PAP wiceminister; nie chciała jednak przesądzać, o akcje jakich spółek może chodzić.

Brakujące dokapitalizowanie wartości 416 mln zł wynika z programu restrukturyzacji górnictwa, zakończonego w 2006 r. Przewidywał on dokapitalizowanie stworzonej w 2003 r. firmy łącznej wartości 1,8 mld zł, z czego większość została zrealizowana.

d35b17j

Pierwsze dokapitalizowanie, łącznej wartości ponad 900 mln zł, KW otrzymała w 2003 r. Były to akcje Telekomunikacji Polskiej, które spółka stopniowo sprzedała.

W kolejnych latach Kompania otrzymała jeszcze akcje Ciechu, następnie zamienione na pakiety akcji Ruchu, Zakładów Azotowych Puławy, KGHM Polska Miedź i Kopeksu, a także gotówkę.

Obecnie KW ma jeszcze 9,9 proc. akcji Puław i 1,8 proc. akcji KGHM. Te drugie planuje sprzedać w sytuacji, gdy będzie potrzebować gotówki. Przedstawiciele KW informują jednak, że na razie nie ma takiej potrzeby i planów. (PAP)

mab/ bos/ jbr/ ana/

d35b17j

Podziel się opinią

Share
d35b17j
d35b17j