Trwa ładowanie...
d1gpdzh

Do korekty ścieżki stóp NBP może dojść na przełomie 2011 i 2012 - BRE Bank (opinia)

18.08. Warszawa (PAP) - Rozkład ryzyk sugeruje wyraźne wyhamowanie wzrostu gospodarczego w Polsce w kolejnych miesiącach. Niższy wzrost PKB nie będzie się jednak szybko przekładać...

d1gpdzh
d1gpdzh

18.08. Warszawa (PAP) - Rozkład ryzyk sugeruje wyraźne wyhamowanie wzrostu gospodarczego w Polsce w kolejnych miesiącach. Niższy wzrost PKB nie będzie się jednak szybko przekładać na niższą inflację, która do końca 2011 roku utrzyma się w okolicach poziomu 4 proc. r/r - uważają ekonomiści z BRE Banku. Ich zdaniem do korekty ścieżki stóp procentowych NBP może dojść na przełomie 2011 i 2012 roku, a szanse na obniżki stóp w 2012 może zwiększyć zacieśnienie fiskalne.

"Pomimo pozytywnego bieżącego momentum w polskiej gospodarce (...) rozkład ryzyk (szok cenowy, wyższe raty od kredytów hipotecznych, wolniejszy wzrost w Niemczech) sugeruje wyraźne wyhamowanie wzrostu gospodarczego w kolejnych miesiącach. Wymuszona przez rynki (i już zaplanowana przez rząd) konsolidacja fiskalna w połączeniu z niższą absorpcją środków z UE przełożą się na dalsze ograniczenie wzrostu gospodarczego w 2012 roku. Dynamika PKB oscylująca wokół 3 proc. wydaje się jednak dostateczna, aby zapobiec destabilizacji relacji długu do PKB, a co za tym idzie wyprzedaży polskich obligacji" - napisali w raporcie ekonomiści z BRE Banku.

"Niższy wzrost PKB nie będzie się szybko przekładać na niższą inflację. Do końca 2011 roku inflacja utrzyma się w okolicach poziomu 4 proc. r/r, na co wpływać będą wysokie ceny żywności (gorsze plony), ceny surowców (QE przy perspektywach nieco gorszych wyników spółek surowce pozostają interesującą klasą aktywów, zwłaszcza że zabezpieczają przed inflacją, której obawiają się inwestorzy w związku z inflowaniem gospodarki globalnej) i słabszy złoty" - dodali.

"Skokowy spadek inflacji w 2012 roku to obecnie powszechnie oczekiwany scenariusz (...). Spadek ten może okazać się jednak mniej wyraźny ze względu na podwyżki cen energii i uporczywe trendy na surowcach. Pamiętajmy, że projekcje inflacyjne NBP, co do zasady, nie antycypują zmian legislacyjnych oraz niezatwierdzonych jeszcze podwyżek cen regulowanych (pomimo, iż te zdarzają się z dużą regularnością)" - oceniają ekonomiści z BRE.

d1gpdzh

Zaznaczają oni, że do inwestorów zaczyna trafiać hipoteza, jakoby RPP w odpowiedzi na pogorszenie perspektyw dla wzrostu gospodarczego miała szybko zdecydować się na korektę wcześniejszego, wyprzedzającego zacieśnienia monetarnego i szybkie obniżki stóp.

"Przeciwko temu scenariuszowi przemawia jednak podwyższona bieżąca inflacja i problem stabilności kursu walutowego - Polska zmuszona jest utrzymywać w stopach procentowych wyższą premię za ryzyko" - napisali.

"Do korekty ścieżki stóp może jednak dojść na przełomie 2011/2012, kiedy nawet niewielkie obniżenie inflacji (efekty bazowe) może zostać uznane przez (gołębią w większości i sfokusowaną na sferę realną) RPP jako pretekst do obniżek. Szanse na obniżki w 2012 może zwiększyć zacieśnienie fiskalne" - dodali.

Ekonomiści z BRE Banku wskazują, że złoty w najbliższym czasie będzie bardzo podatny na zmiany awersji do ryzyka.

d1gpdzh

"Powtarzamy do znudzenia, że złoty to waluta cykliczna (reaguje na przyspieszenie bądź spowalnianie tempa wzrostu PKB i perspektywy zmian stóp procentowych NBP). Złoty znajduje się dodatkowo pod presją ze względu na (uzasadnione bądź nie) obawy o stabilność systemu finansowego i sytuację w regionie (patrz wzrost korelacji z kursem forinta w sytuacjach kryzysowych)" - napisali.

"Ograniczenie popytu wewnętrznego - jeśli nie będzie zbyt drastyczne - powinno prowadzić do większego zrównoważenia rachunku obrotów bieżących i sprzyjać ustabilizowaniu kursu złotego w okolicach 4 zł za euro. Jako że taki mechanizm dostosowawczy nie działa natychmiastowo, złoty będzie bardzo podatny na zmiany awersji do ryzyka (możliwe wybicia w górę) i aktywność MF (istotny czynnik stabilizujący). Ryzyko polityczne płynie z ewentualnie niekorzystnego (pod względem przyszłej konsolidacji budżetu) wyniku wyborów, po których PO będzie zmuszona tworzyć pro-socjalny rząd z SLD" - dodali.(PAP)

jba/ osz/

d1gpdzh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gpdzh