Dobra atmosfera ważniejsza od pensji

Dobre relacje między pracownikami to nie tylko większy komfort pracy, ale też wymierne zyski dla pracodawcy. Zespoły, w których wszyscy się lubią i rozumieją, pracują lepiej i chętniej godzą się na dodatkowe obowiązki

Dobra atmosfera ważniejsza od pensji
Źródło zdjęć: © thinkstock

25.10.2012 | aktual.: 25.10.2012 12:01

Dla wielu pracowników dobra atmosfera w pracy i przyjazne stosunki z współpracownikami są znacznie ważniejsze wysoka pensja. Potwierdzają to badania firmy Hewitt Associates, z których wynika, że choć tylko 46% pracowników zatrudnionych u najlepszych pracodawców jest zadowolonych z pensji, to wcale nie chcą oni zmieniać pracy. Natomiast w firmach, które nie dbają specjalnie o pracowników, o zmianie pracy myśli co druga osoba.

Dobra atmosfera w zespole sprawia, że pracownik chętnie i bez stresu przychodzi do firmy, lepiej wykonuje swoje obowiązki, a praca daje mu radość i satysfakcję. Dobra komunikacja między współpracownikami poprawia też jakość pracy, ułatwia rozwiązywanie problemów i sprawia, że wszyscy bardziej angażują się w projekty całego zespołu i czują większą wspólnotę z firmą. Ponadto przedsiębiorstwa, w których miło się pracuje, nie mają zwykle problemów z rekrutacją, bo zadowoleni pracownicy chętnie polecają firmę znajomym.

Atmosfera w miejscu pracy zależy zarówno od pracowników, jak i pracodawcy. Osoby konfliktowe, wiecznie niezadowolone, rozsiewające plotki czy knujące spiski potrafią zepsuć relacje w każdym zespole. W dużej mierze jednak relacje miedzy pracownikami i ich sposób bycia w miejscu pracy zależą od kultury organizacji, a także przełożonego i jego tolerancji na określone zachowania.

Dobra atmosfera powinna zawierać elementy relaksu, pozwalać na indywidualność, dawać poczucie wspólnoty z firmą, a także poczucie sprawiedliwości, równego traktowania i sukcesu. Pracownik musi czuć, że w każdej sytuacji może liczyć na dobre traktowanie, szacunek i życzliwość szefa. Ważne jest też, by każdy miał jasno określone obowiązki i zakres odpowiedzialności, bo to daje stabilność i poczucie bezpieczeństwa na stanowisku.

Bardzo często atmosferę w zespole psuje poczucie niesprawiedliwości, dlatego szef musi zadbać, by zasady oceniania i wynagradzania były jasne i dotyczyły wszystkich pracowników. Przełożony powinien też szybko reagować na niepożądane zachowania, na bieżąco wyjaśniać nieporozumienia i łagodzić sytuacje konfliktowe. Nieocenione w budowaniu dobrej atmosfery są też szczery uśmiech i poczucie humoru.

Dobra atmosfera w miejscu pracy to korzyść nie tylko dla firmy, ale też dla pracowników, dlatego oni również powinni starać się, by relacje w zespole były przyjazne. Oczywiście nie ma zespołów idealnych, w którym wszyscy się przyjaźnią, doceniają i doskonale dogadują, trzeba jednak starać się zaakceptować irytujące zwyczaje współpracowników lub poszukać takich cech, które pozwolą ich polubić. Z każdym człowiekiem da się wypracować poprawne relacje, czasem trzeba jednak poszukać odpowiedniego sposobu, wykazać się elastycznością lub dobrać odpowiedni sposób komunikacji. Wysiłek ten na pewno nie pójdzie na marne - w końcu w praca pochłania sporą część dnia, więc warto postarać się, by spędzać ten czas w gronie ludzi, których się lubi lub przynajmniej toleruje.

ES/JK

finansepłacapensja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)